شناسه خبر : 45373  |  لینک کوتاه:

سخنگوي وزارت بهداشت در نشست خبري عنوان كرد:

کشف ۸ چمدان داروی قاچاق سقط جنین

سخنگوی وزارت بهداشت ضمن اشاره به آمار سقط جنین در کشور و سختگیری‌هایی که در ارائه مجوز سقط انجام می‌شود، در عین حال از پرونده سنگین قاچاق پروتزهای درمانی خبر داد و خواستار برخورد قانونی با آن شد‌.
ایرج حریرچی در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی درباره قاچاق پروتزهای درمانی گفت: این موضوع پرونده سنگینی دارد و مربوط به قبل از سال ۹۴ است و ارقام آن بسیار سنگین است ما در جریان موضوع هستیم و پیگیری‌های لازم را انجام داده‌ایم‌. به هر حال شرمنده‌ایم که یکی از خانواده‌های بزرگ و صادق جامعه پزشکی تخلفی انجام داده و انتظار داریم برخورد قانونی با این تخلف انجام شود‌. متاسفانه این افراد با تعدادی هم برای مصرف این اقلام در برخی مراکز درمانی رابطه برقرار کرده بودند و مشوق‌های مالی می‌دادند که این اقدام نیز تخلف است‌.
او در پاسخ به سوال دیگری درباره تزریق آنتی‌بیوتیک‌ها در مراجعات سرپایی به مراکز درمانی گفت: اولا باید توجه کرد اکثرا بیمارانی که به صورت سرپایی و به دلیل سرماخوردگی به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند به تزریق آنتی‌بیوتیک نیاز ندارند‌. در عین حال بیش از ۹۹ درصد آنتی‌بیوتیک‌های اصلی در داخل کشور تولید شده و کفاف نیاز کشور را می‌دهند‌. از طرفی در برخی مطب‌ها از تزریق داروهایی مانند پنی‌سیلین اجتناب می‌کنند؛ چرا که ممکن است واکنش نشان دهد و بعضا مراکز درمانی ترجیح می‌دهند پنی‌سیلین در مراکز مجهز تزریق شود‌.
وی همچنین در خصوص قاچاق داروهای تقلبی از کشور همسایه به ایران تاکید کرد: در حال حاضر یک بازار قاچاق و تقلبی دارو در یکی از کشورهای همسایه شکل گرفته و داروهای مورد نیاز مردم را به صورت قاچاق وارد کشور می‌کند و آن را در جلوی داروخانه‌های بزرگ می‌فروشند‌. در عین حال روش‌های دیگری مانند خرید و فروش اینترنتی هم برای فروش داروهایشان دارند‌. بر این اساس باید توجه کرد این بازار بدون تقاضای مردم شکل نمی‌گیرد‌. اگر مردم از این افراد دارو نخرند و تقاضا نباشد، قسمت عمده‌ای از عرضه داروهای قاچاق از بین می‌رود‌.
به عنوان مثال چند روز پیش ماموران نیروی ‌‌انتظامی هشت چمدان شامل ۶۰ هزار ریال داروی سقط جنین کشف کردند‌. بنابراین هم مردم باید به این حوزه توجه کنند و هم ما اطلاع‌رسانی کنیم و هم نیروی انتظامی کمک می‌کند‌.
اشد مجازات برای شرکت متخلف تولید پفک
سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره تخلف دو شرکت در تولید اسنک‌های پفک کرده و استفاده از ذرت دامی در آنها گفت: اولا نام تجاری که ابتدا برای این موضوع مطرح شد، درست نیست‌. در عین حال باید توجه کرد که اسنک‌های پفک کرده مبنای ذرت دارند‌. از طرفی ذرتی که برای مصرف دام استفاده می‌شود شامل سهمیه ارزی چهار هزار و ۲۰۰ تومانی شده اما ذرت‌های دیگر شامل این سهمیه نیستند‌. این دو شرکت نیز از ذرت‌های مصرف دامی که قیمتش کمتر است در تولید اسنک‌های پفک کرده استفاده کردند‌. البته لازم به ذکر است ذرت دامی از نظر شاخص‌های بهداشتی و سلامتی فرقی با ذرت معمولی ندارد، اما اگر کسی در صنایع غذایی اقدامی خلاف قانون انجام دهد با اشد مجازات با او برخورد می‌کنیم‌. بر همین اساس پرونده این دو شرکت به دادگاه منتقل شده و از شرکت‌های دیگر و محصولات موجود در بازار نیز نمونه‌برداری کرده‌ایم‌. در این زمینه موضوع نگران‌کننده‌ای برای مردم وجود ندارد‌.
حریرچی در پاسخ به سوال دیگری درباره آمار سقط جنین در کشور و نحوه نظارت بر مراکز مرتبط با این موضوع گفت: باید توجه کرد که گاهی متخلفانی هستند که لباس همکاران ما را پوشیده‌اند و گاهی هم برخی متخلفان با لباس خودشان تخلف می‌کنند‌. بر این اساس برخی سقط را انجام می‌دهند، اما نه ماما هستند و نه پزشک‌. باید توجه کرد در سال ۹۵ و ۹۶ به ترتیب یک میلیون و ۴۷۸ هزار و یک میلیون و ۵۴۰ هزار زایمان در کشور داشته‌ایم و کل جواز سقطی که در کل کشور صادر شده هفت هزار مورد بوده است؛ یعنی کمتر از نیم درصد‌. مجوز سقط هم در مواردی صادر شده که قطعا و یا با احتمال زیاد به مادر یا نوازد آسیب وارد می‌شده است‌.
او با بیان اینکه سختگیرانه‌ترین بررسی‌ها برای ارائه مجوز سقط انجام می‌شود، گفت: در تمام این موارد پزشک معالج موضوع را اعلام می‌کند و سپس در یک کمیسیون تخصصی با حضور چند پزشک موضوع سقط بررسی می‌شود و درنهایت بعد از صدور مجوز، پزشکی قانونی باید این موضوع را تایید کند‌. بر این اساس گروه‌های مختلفی این موضوع را بررسی می‌کنند‌. از طرفی متاسفانه سقط غیرقانونی در برخی موارد انجام می‌شود‌. به هرحال انجام سقط غیرقانونی مانند قاچاق سوخت و یا هر کار غیرقانونی دیگری است‌. دست و پای کسی را نمی‌بندند تا جنینش را سقط کنند‌. بنابراین بازار تقاضا هم وجود دارد‌.
برای «بیمه سلامت» نگرانیم
حریرچی تاکید کرد: در شرایط فعلی هیچ کوتاهی در اجرای بسته‌های کنونی طرح تحول انجام نخواهد شد، اما ما درباره بیمه سلامت نگرانیم‌. طبق قانون برنامه ششم توسعه بودجه بیمه سلامت باید براساس سرانه حق بیمه محاسبه و پرداخت شود‌. در حالی که از سال‌های گذشته بودجه بیمه سلامت به صورت خطی بسته می‌شود و مانند سایر دستگاه‌ها هر سال میزانی از رشد بودجه را تجربه می‌کند‌. بنابراین حق بیمه ۱۰ میلیون نفر بیمه شده رایگان و حق بیمه بیمه‌شدگان روستایی به طور کامل پرداخت نمی‌شود و به همین دلیل بیمه سلامت در پرداخت‌هایش با تاخیر مواجه می‌شود‌.

برای دریافت فایل پی دی اف (PDF) روزنامه به صفحه آرشیو روزنامه جهان صنعت مراجعه نمائید. 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *