شناسه خبر : 34631  |  لینک کوتاه:

روحانی در مراسم تجدید میثاق با آرمان‌های انقلاب اسلامی:

محدود کردن انتخاب مردم خلاف راه امام است

«جهان‌صنعت»- سال انتخابات که باشد، مراسم سالانه تجدید میثاق با آرمان‌های امام هم رنگ‌وبوی انتخابات به خود می‌گیرد و آن بخش از سخنان بنیانگذار انقلاب مورد توجه قرار می‌گیرد که رای مردم و جمهوریت نظام را در مرکز توجه قرار می‌دهد. سخنان دیروز حسن روحانی، رییس‌جمهور کشورمان نیز در همین راستا بود. او که این روزها بیش از هر وقت دیگری سنگینی بار مسوولیت اجرای قانون اساسی و برگزاری انتخابات را بر دوش خود حس کرده و مدام در ضرورت برگزاری یک انتخابات آزاد و عادلانه سخن می‌راند، روز گذشته نیز در حرم امام راحل به همین نکات اشاره کرد.
او دهه فجر را روزهایی تاریخ‌ساز خواند و گفت: «امام در طول این ۱۰ روز، گذار بسیار مهمی را از استبداد و استعمار به مردم‌سالاری و استقلال انجام داد. امام به خوبی احساس کرده بود که با وجود سلطنت، مردم‌سالاری امکان‌پذیر نیست. امام تجربه مشروطه را پیش رو داشت که بعد از آن همه فداکاری و تلاش و تشکیل عدالت‌خانه و تاسیس مجلس شورای ملی قدم به قدم از حضور مردم کاسته شد و با وجود سلطنت، نظام مشروطه‌ای باقی نماند. انتخاباتی که در روزهای اول مشروطه توسط آرا و رای مردم بود کم‌کم به جایی رسید که در میان جمعی درباری، افراد منتخب می‌شدند و آنگاه تشریفات انتخاباتی در کشور انجام می‌شد. از قبل همه می‌دانستند چه کسانی به مجلس شورای ملی خواهند رفت و نمایندگان همه حوزه‌های انتخابیه روشن و مشخص بود بنابراین امام به این نتیجه رسید که با وجود سلطنت و دیکتاتوری‌، دموکراسی و مردم‌سالاری امکان‌پذیر نیست.»
پدر اسلام‌خواهی و جمهوریخواهی
روحانی که در روزهای گذشته بارها درباره تبدیل انتخابات به انتصابات و یک امر تشریفاتی هشدار داده است، بعد از یادآوری انتخابات تشریفاتی دوران پیشین، گفت: «بسیاری از افراد بودند که به امام پیشنهاد می‌کردند نظام مشروطه‌ای بماند با سلطانی ضعیف یا نظام مشروطه‌ای بماند بدون سلطان یا نظامی تاسیس شود بر مبنای خلافت اسلامی، اما امام هیچ یک از آنها را نپذیرفت و در میان همه مشورت‌ها‌، «جمهوری اسلامی» را برگزید.»
وی با تاکید بر اینکه «امام نه‌تنها پدر اسلام‌خواهی در تاریخ سرزمین ما بود بلکه پدر جمهوریخواهی نیز در تاریخ ایران بود» گفت: «جمهوریتی که با دیانت و با اسلامیت پیوند نخورد، آن جمهوری هم باقی نمی‌ماند و تبدیل به استبداد می‌شود. به همین دلیل بود که امام بر این نکته اصرار داشت که «جمهوری اسلامی» نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد، آنچه هدف امام بود آن بود که حکومت در چارچوب اسلام به دست مردم باشد و امام می‌دانست که عدالت و اصلاح در جامعه و رشد و توسعه بدون حضور مردم امکان‌پذیر نیست.»
رییس‌جمهور همچنین با اشاره به اینکه «امام اینکه فرمود میزان رای ملت است را به عنوان یک شعار نگفت» گفت: «امام می‌دانست که اگر در هر صحنه‌ای مردم حضور داشته باشند پیروزی نهایی همان‌جاست و اگر مردم غایب باشند بی‌تردید ما به موفقیتی دست نخواهیم یافت. اگر هم بیابیم ماندگار نخواهد ماند. به همین دلیل تاکید امام بر این بود که مردم ولی‌نعمت ما هستند. تاکید امام بر این بود که در همه انتخابات‌ها مردم ما شرکت کنند. تاکید امام بر این بود که انتخاب کردن حق مردم است و هر آن کس که مردم را از انتخاب کردن بازدارد و نگذارد در میان سلایق مختلف آن که می‌خواهند برگزینند و هر آن کسی که مردم را برای حضور پای صندوق آرا دلسرد کند، حتما از مشی و راه امام فاصله دارد.»
وی با تاکید بر اینکه «مردم‌سالاری امام و اسلامیت مورد نظر امام فقط به یک صحنه و انتخابات و یک سال و یک روز ختم نمی‌شود» گفت: «ما همیشه باید مردم‌خواه باشیم. همیشه باید به نظرات مردم احترام بگذاریم. در سیاست داخلی و خارجی‌مان و در سیاست‌های اقتصادی، فرهنگی خود، نظرات و اعتقادات و تفکرات و سلایق مردم نباید از یاد برود. این را باید بدانیم که اقامه دین و عدل به دست مردم امکان‌پذیر است. این را باید بدانیم که شرع از عرف فاصله ندارد و ما باید کاری کنیم که فرهنگ اجتماعی ما در چارچوب مقررات اسلام همان عرف متشرعه‌مان باشد.»
وحدت و نشاط را از مردم نگیریم
روحانی همچون همه سخنرانی‌های خود به قرار داشتن در شرایط سخت اقتصادی و سیاسی اشاره کرد و گفت: «از این مسیر به خوبی عبور خواهیم کرد. اگر امروز بعد از دو سال در برابر تحریم‌های بی‌سابقه‌، ملت ما به خوبی ایستادگی و مقاومت کرده به آن دلیل است که مردم باور کرده‌اند ظلم و تجاوز از ناحیه ستمگران است. باور کرده‌اند که نظام اسلامی ما در مسیر صحیح و درست قرار دارد، باور کرده‌اند که سیاست ما نباید سیاست ذلت و تسلیم باشد گرچه ما سیاست تنش و تقابل را هم قبول نداریم. مردم ما می‌دانند که امروز راهی جز استقامت و ایستادگی در برابر متجاوزین وجود ندارد. متجاوزینی که نه‌تنها بر ملت ما ظلم کردند و می‌کنند بلکه بر همه مسلمان‌های جهان و به ویژه بر ملت مظلوم فلسطین، و در این روزها می‌بینیم ننگ بزرگی را که در تاریخ به عنوان «معامله قرن» ثبت کرده‌اند تا چه حد ننگین و تنفرانگیز برای همه مسلمانان و آزادیخواهان جهان است. در برابر متجاوز راهی جز استقامت و ایستادگی و وحدت پیش روی ما نیست.»رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه «امید و وحدت و نشاط را از مردم نگیریم» گفت: «بی‌تردید پیروز نهایی در این صحنه خواهیم بود. امام هیچ‌گاه و در هیچ مقطعی نسبت به آینده روشن انقلاب ناامید نشد. آن روزهایی که در سوم و چهارم فروردین سال ۴۲ همه درهای خانه‌ها بسته شده بود، در خانه امام در آن شب‌ها به روی طلاب و فضلا و مردم باز مانده بود. آن روزی که امام را مظلومانه به ترکیه و بعد به عراق تبعید کردند هرگز امام امیدش به پیروزی و آینده قطع نشد و آن روزهای پرماجرا، در روزهای قبل انقلاب و بعد انقلاب، امام همواره امیدوار بود و گویی این ندا را می‌شنید «قلنا لا تخف انک انت الاعلی» (موسی از فرعونیان نترس که تو پیروز صحنه نبرد در برابر فرعونیان هستی). همین امید امام بود که در جنگ تحمیلی و در همه فراز و نشیب‌های انقلاب ما را به پیروزی رساند. امروز هم به وحدت و اتحاد و امید برای موفقیت نیاز داریم و ما تردیدی نداریم تا روزی که جمهوریت و اسلامیت هست، ملت ما در برابر همه توطئه‌ها پیروز خواهد شد.»
وی افزود: «دولت جمهوری اسلامی ایران باز هم در کنار مرقد امام بزرگوار تعهد می‌کند که همه توان خود را برای اجرای فرامین و راه امام‌، با هدایت‌های مقام معظم رهبری ادامه دهد.»

برای دریافت فایل پی دی اف (PDF) روزنامه به صفحه آرشیو روزنامه جهان صنعت مراجعه نمائید. 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *