شناسه خبر : 41671  |  لینک کوتاه:

فراز‌وفرود نامزدهای انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌های آمریکا

صعود بایدن، سقوط سندرز

فاطمه رحیمی- هر چه به انتخابات ۲۰۲۰ ریاست‌جمهوری آمریکا نزدیک می‌شویم، کارزار رقابت‌های انتخاباتی نیز حساس‌تر می‌شود. انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در تاریخ ۳ نوامبر (برابر با ۱۳ آبان ۱۳۹۹) برای بار پنجاه و نهم برگزار خواهد شد و تکلیف رییس‌جمهور جدید آمریکا و معاون اول او را مشخص خواهد کرد. اما پیش از آن باید منتظر نهایی شدن گزینه حزب دموکرات برای رقابت با ترامپ بود.
در انتخابات‌های ریاست‌جمهوری آمریکا، حزبی که رییس‌جمهور به آن تعلق دارد معمولا کاندیدای دیگری برای رقابت‌های انتخاباتی معرفی نمی‌کند. از همین رو و با توجه به ساختار انتخاباتی آمریکا و رقابت بین دو حزب اصلی جمهوریخواهان و دموکرات‌ها، کاندیدای اصلی جمهوریخواهان برای ریاست‌جمهوری شخص دونالد ترامپ و برای معاون اول رییس‌جمهور «ویلیام ولد» خواهند بود. اما در مقابل رقبای دموکرات او پیش از ورود به رقابت اصلی باید از فرآیند انجمن‌های حزبی و مناظره‌های آن عبور کنند. با برگزاری برخی از مناظره‌های مذکور، از بین ۲۴ داوطلب حزب دموکرات که برای حضور در مناظره اول نامزدهای انتخابات ۲۰۲۰ ریاست‌جمهوری آمریکا اعلام آمادگی کرده بودند، تنها چند نفر در گردونه اصلی رقابت باقی مانده‌اند.
تا این مرحله از انتخابات درون‌حزبی، از مجموع ۲۹ نامزد حزب دموکرات در این دور از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا فقط سه نامزد باقی مانده‌اند؛ جو بایدن، برنی سندرز و تولسی گابرد نماینده ایالت‌ هاوایی. گابرد تاکنون با کسب نزدیک به دو رای هیات نمایندگان، شانسی در کورس رقابت با دو نامزد نخست ندارد.
سناتور برنی سندرز که با شعار انقلابی وارد عرصه رقابت‌های درون‌حزبی آمریکا شده بود با پیشتازی در ایالات آیووا، نیوهمپشایر و نوادا به نظر می‌رسید که فرد موردنظر و رقیب اصلی برای رقابت با دونالد ترامپ خواهد بود، اما با اوج‌گیری جو بایدن، معاون پیشین ریاست‌جمهوری آمریکا در کارولینای جنوبی با کسب ۴۸ درصد آرا بالاتر از رقیب هم‌حزبی خود برنی سندرز ایستاد و این پیشتازی را در انتخابات سه‌شنبه بزرگ نیز حفظ کرد. او در ۱۰ ایالت از ۱۴ ایالت انتخاباتی موفق به کسب رای اکثریت شد آن هم به دلیل حمایت دیگر نامزدهای حزب دموکرات که از ادامه رقابت‌ها کنار رفتند و او را نسبت به سندرز مورد تایید قرار دادند.
تا یک ماه پیش بایدن به دلیل عملکرد بسیار ضعیفش، در آستانه خروج از رقابت‌ها بود. اما بعد از انتخابات درون‌حزبی ایالت کارولینای جنوبی که به پیروزی قاطع بایدن منجر شد، ناگهان ورق برگشت. اولین شکست سندرز در کارولینای جنوبی رقم خورد.
بعد از انتخابات کارولینای جنوبی، دموکرات‌های میانه‌رو حول محور بایدن برای شکست دادن سندرز متحد شدند. در نتیجه و در آستانه سه‌شنبه بزرگ، تعدادی از نامزد‌های میانه‌رو از جمله پیت بوتجج، از رقابت‌ها کناره‌گیری کرده و از بایدن حمایت کردند. این حمایت‌ها بعد از سه‌شنبه بزرگ نیر تداوم یافت. اندرو یانگ آخرین کاندیدایی بود که به تازگی از بایدن حمایت کرد. افزون بر این، سران حزب دموکرات مانند بیل کلینتون، باراک اوباما و جان کری همه به تلویح و تصریح از بایدن حمایت کردند یا پشت پرده تحرکاتی به نفع او انجام دادند.
حالا به نظر می‌رسد که این تحرکات به ثمر رسیده و سندرز را به حاشیه رانده است. بعد از پیروزی اخیر بایدن، مشخص شد که پیروزی‌های اخیر او در کارولینای جنوبی و سه‌شنبه بزرگ، تصادفی و از روی شانس نبود بلکه بایدن واقعا توانسته است طیف گسترده‌ای از رای‌دهندگان را به سمت خود جذب کند. از سوی دیگر شکست‌های پی‌در‌پی سندرز نیز نشان داد که برنامه «انقلابی» سندرز نتوانسته است اقشار مختلف جامعه، از گروه‌های قومی گرفته تا طبقات کارگر را جذب کند.
پس از سه‌شنبه بزرگ در دهم مارس شش ایالت آمریکا به طور همزمان انتخابات مقدماتی درون‌حزبی برگزار کردند. برنی سندرز بار دیگر نتوانست در این ایالت‌ها پیروز شود. جو بایدن در چهار ایالت می‌سی‌سی‌پی، آیداهو، میسوری و از همه مهم‌تر میشیگان پیروز شد. برنی سندرز در دو ایالت واشنگتن و داکوتای شمالی با فاصله اندکی از جو بایدن پیش افتاد.
جو بایدن در دومین سه‌شنبه بزرگ توانست با پیروزی در چهار ایالت موقعیت خود را در برابر برنی سندرز تثبیت کند و به امید اول دموکرات‌ها برای رقابت نهایی با ترامپ تبدیل شود. با این پیروزی اختلاف امتیاز معاون سابق اوباما به عدد ۱۶۰ رسید. او در این روز توانست علاوه بر سیاهپوستان، از حمایت سفیدپوستان روستایی و مردمان حومه‌نشین برخوردار شود و به این ترتیب میشیگان یکی از ایالت‌های کلیدی را از آن خود کند. در سال ۲۰۱۶ سندرز در این ایالت توانسته بود به پیروزی دست یابد.
جو بایدن برتری خود را نسبت به برنی سندرز در رقابت‌های انتخاباتی اولیه در می‌سی‌سی‌پی و میشیگان با حمایت هر دو طیف سیاه‌ها و سفیدها افزایش داد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، جو بایدن روز سه‌شنبه با پیروزی در چهار ایالت از شش ایالت توانست فرماندهی ستاد انتخاباتی دموکرات‌ها را بر عهده گیرد و شانس خود را به عنوان نامزد نهایی افزایش دهد. او که در سه انتخابات اول اوضاع اصلا مساعدی نداشت، حالا به امید اول دموکرات‌ها برای انتخابات عمومی در ماه نوامبر تبدیل شده است. با یک ائتلاف قدرتمندانه که از سوی میانه‌روها به وقوع پیوست، بایدن توانست ایالات میانه غربی را فتح کند.
در پیروزی بزرگ انتخابات دهم مارس ائتلاف قدرتمندی از رای‌دهندگان تشکیل شد که از میان آنها می‌توان به حمایت زنان و میانه‌روهای سفیدپوست اشاره کرد. همین امر شانس دریافت رای بایدن از سوی جمهوریخواهان میانه‌رو را در انتخابات عمومی افزایش می‌دهد. با این حال هنوز بایدن نتوانسته در کسب آرای جوانان و افراد لیبرال موفقیتی به‌دست آورد و این بزرگ‌ترین نقطه ضعف کارزار انتخاباتی وی به‌ حساب می‌آید. لیبرال‌ها و جوانان حامیان سرسخت برنی سندرز به حساب می‌آیند. این در حالی است که سندرز موفقیت چهار سال پیش خود را در ایالت میشیگان در میان طبقه کارگر نتوانست تکرار کند و رای‌دهندگان روستایی در حالی که چهار سال پیش وی را به هیلاری کلینتون ترجیح داده بودند، این‌بار به سمت معاون سابق ریاست‌جمهوری آمریکا چرخیدند. البته بایدن نیز تاکنون نشان داده فاقد توانایی برای به هیجان درآوردن رای‌دهندگان است.
این در حالی است که پیروزی بایدن در میشیگان نشان داد که سندرز در تاسیس یک ائتلاف فراقومی از رای‌دهندگان شکست‌خورده است. نتایج انتخابات ایالت میشیگان این شکست را برملا کرد. این ایالت گروه‌های بزرگ و متعددی مانند دانشجویان، کارگران سفیدپوست، سیاهپوستان و مسلمانان را در خود جای داده است. سندرز امیدوار بود همه این گروه‌ها را به سمت خود جذب کند و در این ایالت نمادین پیروز شود اما برخلاف انتظار، میشیگان به بایدن رای داد. حالا بایدن می‌تواند ادعا کند که او ائتلافی فرانژادی ایجاد کرده که سندرز در ایجاد آن ناتوان بود. خصوصا که سندرز در روز‌های اخیر، به طرز آشکاری تبلیغات خود را بر ایالت میشیگان متمرکز کرده بود. او رویداد‌های انتخاباتی خارج از این ایالت را لغو و تیم خودش را به میشیگان اعزام کرد. این در حالی است که بایدن در همه ایالت‌هایی که روز سه‌شنبه انتخابات برگزار کرده بودند، به طور یکسان تبلیغ کرده بود. افزون بر این، سندرز در انتخابات درون‌حزبی سال ۲۰۱۶، در میشیگان پیروز شده بود بنابراین شکست وی در آنجا می‌تواند نشانه‌ای از رویگردانی حامیان قدیمی از سندرز باشد.
انتخابات مقدماتی در آمریکا که نزدیک به پنج ماه زمان می‌برد از این نظر برگزار می‌شود تا شمار نامزدها پیش از برگزاری انتخابات سراسری محدود شود. این انتخابات به عنوان ابزاری برای احزاب سیاسی در آمریکا با هدف دست یافتن به یک وحدت نظر روی یک نامزد پیش از انتخابات است.
انتخابات مقدماتی آمریکا دربر گیرنده دو نوع انتخاب نامزدهای ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکاست که ابتدا انتخابات با عنوان انجمن‌های حزبی و در پایان تشکلات حزبی برای دست یافتن به وحدت نظر و انتخاب نامزد نهایی خود در همایش حزبی- سیاسی که به نشست گزینش نامزد نیز شهره است، برگزار می‌شود. طبق بند دوم قانون اساسی آمریکا، فردی که قرار است نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا شود باید زاده خاک آمریکا، حداقل ۳۵ سال و دست‌کم ۱۴ سال در آمریکا اقامت داشته باشد.
پس از پایان یافتن انتخابات مقدماتی که به مدت پنج ماه از ابتدای سال میلادی ۲۰۲۰ تا ژوئن ادامه می‌یابد، هر یک از احزاب همایش حزبی خود را برای تعیین نامزد نهایی برگزار می‌کند. حزب دموکرات همایش حزبی خود را بین ۱۳ تا ۱۶ ژوئیه (۲۳ تا ۲۶ تیرماه ۱۳۹۹) در شهر میلواکی ایالت ویسکانسین برگزار می‌کند. البته دیگر شهرهای هیوستون، تگزاس، میامی و فلوریدا نیز برای این منظور در نظر گرفته شده است. حزب جمهوریخواه نیز همایش حزبی خود را قرار است در شهر شارلوت در ایالت کارولینای جنوبی بین ۲۴ تا ۲۷ ماه آگوست (۳ تا ۶ شهریور ۱۳۹۹) برگزار کند.
وضعیت ترامپ در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری
بررسی‌های میدانی و نظرسنجی‌های انجام شده در ایالات متحده نشان می‌دهد که محبوبیت دونالد ترامپ در آمریکا در حال افزایش است. طبق نظرسنجی اخیر موسسه گالوپ، محبوبیت ترامپ ۴۹ درصد و میزان مخالفت با وی ۴۸ درصد است. این نخستین‌بار است که در نظرسنجی، میزان حمایت از دونالد ترامپ بیشتر از مخالفانش از زمان آغاز ریاست‌جمهوری‌اش در ژانویه ۲۰۱۷ است.
به نظر می‌رسد با توجه به افزایش محبوبیت وی در این مقطع حساس، شانس وی برای پیروزی برای دور دوم ریاست‌جمهوری و حضور در کاخ‌سفید افزایش می‌یابد. همچنین طبق نظرسنجی پایگاه اینترنتی FiveThirtyEight درباره محبوبیت ترامپ، میزان محبوبیت وی از ماه سپتامبر که مراحل استیضاح وی آغاز شد، افزایش یافته است. ترامپ که از استیضاح در مجلس سنا تبرئه شد، اکنون میانگین محبوبیتش ۳/۴۳ درصد و عدم محبوبیتش ۲/۵۲ درصد است.
به باور برخی تحلیلگران آمریکایی از جمله تحلیلگر سی‌ان‌ان، میزان محبوبیت ترامپ در زمان مناسبی در حال افزایش است. روسای جمهور با محبوبیتی بین ۴۶ تا ۵۴ درصد در این مرحله معمولا به انتخاب مجدد نزدیک می‌شوند. روسای جمهور با میزان محبوبیت ۴۵ درصد و کمتر معمولا در انتخابات شکست می‌خورند. میزان محبوبیت ترامپ ممکن است تا جایی ادامه یابد که بار دیگر در انتخابات پیروز شود.
از طرف دیگر براساس نظرسنجی جدید «شبکه سی‌بی‌اس‌نیوز»، ۶۵ درصد از آمریکایی‌ها فکر می‌کنند ترامپ در رقابت تنگاتنگی با یک نامزد دموکرات، بار دیگر پیروز خواهد شد. گفتنی است رییس‌جمهور در آمریکا به صورت غیرمستقیم و در واقع توسط الکترال‌ها انتخاب می‌شود. تعداد الکترال‌ها ۵۳۸ نفر است و فرد منتخب باید حداقل ۲۷۰ رای به دست آورد. در غیر این صورت، مجلس نمایندگان این کشور رییس‌جمهور و سنای ایالات متحده معاون رییس‌جمهور را انتخاب خواهند کرد.
روند نامزدی در انتخابات آمریکا غیرمستقیم است، به این شکل که رای‌دهندگان به فهرستی از نامزدهای حزبی برای ارائه به کنوانسیون رای می‌دهند (انتخابات مقدماتی). پس از این مرحله و مشخص شدن نامزدهای هر حزب برای ریاست‌جمهوری و معاون او، اسامی آنان از سوی احزاب به کنوانسیون ملی معرفی می‌شود و رقابت انتخاباتی در زمانی حدود شش تا هشت ماه برای تصدی پست ریاست‌جمهوری آغاز می‌شود.

برای دریافت فایل پی دی اف (PDF) روزنامه به صفحه آرشیو روزنامه جهان صنعت مراجعه نمائید. 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *