شناسه خبر : 45367  |  لینک کوتاه:

سهم ۷۰ درصدی گاز در سبد انرژی ایران

مدیر گاز‌رسانی شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه گاز در سبد انرژی ایران ۷۰ درصد سهم دارد، گفت: دستیابی به جایگاه برتر مدیریت توزیع و بهره‌برداری گاز طبیعی قاره آسیا در سطح کلاس جهانی چشم‌انداز مدیریت گازرسانی شرکت ملی گاز ایران تا سال ۱۴۰۴ است.
سعید مومنی در همایش مدیران گاز استانی که با حضور مهندس حسن منتظر تربتی معاون وزیر و مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران، برگزار شد، اظهار کرد: مدیریت گازرسانی به عنوان یکی از مدیریت‌های اصلی شرکت ملی گاز ایران با بهره‌گیری از جغرافیای ممتاز انرژی در منطقه و جهان، در زمینه مدیریت توزیع گاز طبیعی کشور و جایگزینی اقتصادی انرژی پاک گاز با سایر سوخت‌های فسیلی، از طریق مدیریت و پشتیبانی شرکت‌های گاز استانی نسبت به دریافت و توزیع پایدار، ایمن و مطلوب گاز طبیعی اقدام می‌کند.
به گزارش شرکت ملی گاز ایران، وی در ادامه افزود: این کار برای پاسخ به نیازهای متقاضیان و مشترکین خانگی، تجاری و صنعتی در گستره کشور ایران با پایبندی به قوانین و مقررات، استانداردهای ملی/ بین‌المللی، به کارگیری فناوری‌های نوین‌، کارکنان متخصص و متعهد و زنجیره تامین توانمند انجام می‌شود.
مومنی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه سهم سبد انرژی گاز در کشور بیش از ۷۰ درصد است، بیان کرد: تا پایان آبان‌ماه سال‌جاری ۲۴۵ هزار کیلومتر شبکه گاز شهری و روستایی احداث و بیش از ۱۱ میلیون و ۴۳۱ هزار انشعاب نصب شده و این آمار نشان می‌دهد حدود ۲۳ میلیون مشترک از نعمت گاز طبیعی استفاده می‌کنند.
به گفته مومنی، تا پایان آبان‌ماه سال ۹۷، ۵/۲۶ میلیون واحد مسکونی تحت پوشش شبکه گازرسانی قرار گرفته‌اند و یک هزار و ۱۳۵شهر و ۲۷ هزار و ۱۹۸ روستا از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند شده‌اند، ضمن اینکه به دو هزار و ۶۰۰ جایگاه CNG گازرسانی شده و بیش از ۴ میلیون خوردو نیز گاز‌سوز هستند.
وی افزود: درصد بهره‌مندی روستایی تا پایان آبان‌ماه ۹۷، ۹/۷۶ درصد است و پیش‌بینی می‌شود این میزان تا پایان سال‌جاری به ۱/۸۴ درصد افزایش یابد.
به گفته وی، روستاهای گازرسانی شده از ابتدای سال‌جاری تا پایان آبان‌ماه، ۱۵۱۱ روستاست و پیش‌بینی می‌شود این تعداد تا پایان سال‌جاری به ۳۶۰۰ روستا افزایش یابد.
مدیر گاز‌رسانی شرکت ملی گاز ایران در ادامه سخنان خود با اشاره گازرسانی به صنایع، مطابق مصوبه شورای اقتصاد، اظهار داشت: از ۲۰هزار صنعت اعلام شده از سوی شرکت ملی پخش به میزان مصرف سوخت ۷/۱ میلیارد لیتر، ۳۸۲۲ صنعت تا ابتدای آذر‌ماه سال‌جاری گازدار شده‌ که به این ترتیب، بیش از ۲۳۶ میلیون لیتر در مصرف سوخت یعنی ۳۰ درصد صرفه‌جویی شده است.
مومنی در پایان، تدوین مقررات استفاده از گاز طبیعی، اصلاح ضریب در محاسبه خط اختصاصی متقاضیان، اعمال تعرفه‌های جدید گاز طبیعی، انعقاد قرار‌داد بیمه مشترکین گاز طبیعی، مانیتورینگ ایستگاه‌های گاز، کنتورخوانی هوشمند، اخذ مجوز و اصلاحیه شورای اقتصاد شهر و روستا، اخذ مصوبه شورای اقتصاد صنایع، اخذ مصوبه مقاوم‌سازی استان تهران، تهیه و تدوین سند جامع امداد، مهندسی سیستم‌های گازرسانی و آموزش پیمانکاران شرکت را از اقدامات شاخص مدیریت گازرسانی شرکت ملی گاز ایران نام برد.

برای دریافت فایل پی دی اف (PDF) روزنامه به صفحه آرشیو روزنامه جهان صنعت مراجعه نمائید. 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *