شناسه خبر : 45371  |  لینک کوتاه:

خبر

ورود ۶۲۰ هزار خانوار جدید به کمیته امداد برای دریافت هزینه «معیشت»
معاون حمایت و سلامت کمیته امداد از افزوده شدن بیش از ۶۲۰ هزار خانوار به جمعیت کمیته امداد طی شش ماه گذشته برای دریافت کمک‌هزینه معیشتی خبر داد‌.
فاطمه رهبر در نشست خبری خود با بیان اینکه تا ابتدای دی‌ماه امسال دو میلیون و ۱۹ هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد برای دریافت کمک هزینه معیشت قرار دارند، گفت: یک میلیون و ۴۶۵ هزار نفر از این تعداد، سالمند هستند‌. همچنین حدود یک میلیون نفر از افراد تحت پوشش، زنان سرپرست خانوار هستند‌. همچنین ۳۴۰ هزار دانش‌آموز و ۵۷ هزار دانشجو نیز تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند‌. ۵۷ هزار بیمار خاص و صعب‌العلاج نیز تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند‌. به گفته معاون حمایت و سلامت کمیته امداد، حدود ۳۵ هزار و ۵۰۰ خانوار سرپرست زندانی تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند و ۶۵۰ هزار خانوار نیز از اقلیت‌های مذهبی زرتشتی،کلیمی و مسیحی هستند‌.
رهبر با اشاره به اینکه بیشترین علت تحت پوشش قرار گرفتن مددجویان، فوت سرپرست خانوار است،اظهار کرد: ۴۰ درصد به دنبال از کار افتادگی، ۲۹ درصد بیماری سرپرست خانوار، پنج درصد طلاق و متارکه، ۹ درصد و بقیه به دلیل سرپرست زندانی و افراد فاقد والدین و‌.‌.‌. تحت پوشش قرار گرفته‌اند‌.
او با بیان اینکه ۲۱ درصد از افراد تحت پوشش زیر ۲۰ سال دارند، تصریح کرد: ۴۳ درصد از مددجویان، ۲۰ تا ۶۰ سال و ۳۸ درصد نیز بالای ۶۰ سال دارند‌.
معاون حمایت و سلامت کمیته امداد با بیان اینکه سال گذشته از ۱۴۸ تا ۴۶۵ هزار تومان به مستمری مددجویان بر اساس بُعد خانوار افزوده شده است، توضیح داد: امسال با هماهنگی مجلس و دولت حدود ۱۴ درصد به این مبالغ اضافه شد که براین اساس از ۱۶۱ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۵۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان برای خانوارهای پنج نفره به مبلغ مستمری افزوده شده است‌. لازم به ذکر است مبلغ مستمری مددجویان جدا از مبالغ یارانه دریافتی آنهاست و ۶۲۰ هزار خانوار جدید از دو ماه گذشته وارد چرخه پوشش کمیته امداد شده و مستمری دریافت می‌کنند‌.
او همچنین عنوان کرد: علاوه بر اعتبارات مصوب حوزه حمایت و خانواده ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار به حوزه حمایت خانواده اختصاص یافت تا در بحث جهیزیه، درمان، کمک‌های موردی و اجاره و تهیه مسکن خدمات بهتری ارائه دهیم‌.
به گفته رهبر حدود ۱۰ میلیارد تومان خسارت بیمه نیز تاکنون پرداخت شده است‌.

عدم همکاری آب‌منطقه‌ای برای جمع‌آوری روان‌آب‌ها
تعیین جرائم نقدی سنگین برای قطع‌کنندگان درختان
ایلنا- رییس مرکز مدیریت محیط‌زیست شهرداری تهران از عدم همکاری آب‌منطقه‌ای برای جمع‌آوری روان‌آب‌ها انتقاد کرد‌.
صدرالدین علیپور درباره این موضوع که گفته می‌شود، شهرداری تهران هیچ راه نفوذی برای روان‌آب‌ها در تهران نگذاشته است،گفت:در یک سال اخیر تلاش کردیم در مناطق مختلف و در فضاهایی که این امکان برای ما وجود دارد، روان‌آب‌ها را هدایت کرده و در محل خود جمع‌آوری کنیم‌.
او با اشاره به سیستم فاضلاب شهری مدرن در دنیا گفت: سیستم مدرن به‌گونه‌ای نیست که همه در یک جا متمرکز شود، بلکه در نقاط مختلف شهر تصفیه‌خانه‌هایی وجود دارد تا این روان‌آب‌ها را جمع‌آوری و تصفیه کنند و دوباره برای فضای سبز استفاده کنند‌. این اقدام دو حسن دارد‌: اول اینکه می‌توانیم با استفاده از این روان‌آب‌ها فضای سبز را آبیاری کنیم و هم اینکه آب‌های زیرزمینی را با این روش تزریق کنیم‌. رییس مرکز مدیریت محیط زیست شهرداری تهران ادامه داد: در شهری مانند تهران که برداشت از چاه‌ها در سال‌های اخیر بسیار زیاد بوده، به گونه‌ای که باعث پایین‌ رفتن سطح آب زیرزمینی هم شده، با استفاده از این روش ضمن آبیاری فضای سبز می‌توانیم آب‌های زیرزمینی منطقه را تقویت کنیم تا به بالا آمدن سطح آب سفره‌های زیرزمینی کمک کند‌. او با اشاره به عدم همکاری مناسب از سوی آب‌منطقه‌ای تهران در خصوص جمع‌آوری روان‌آب‌ها خاطرنشان کرد: در این زمینه نیازمند همکاری آب‌منطقه‌ای تهران هستیم و امیدواریم همکاری و هماهنگی بیشتری با ما داشته باشند. چند منطقه مانند مناطق ۱۴ و ۱۳ به صورت پایلوت انتخاب شده‌اند و این مناطق اعلام آمادگی کرده‌اند به جای استفاده از آب چاه برای آبیاری فضای سبز منطقه که از قدیم نیز رایج بوده از روان‌آب‌ها استفاده کرده و آنها را برای آبیاری فضای سبز و تغذیه سفره‌های زیرزمینی استفاده کنیم‌. علیپور همچنین درباره برخورد با افرادی که اقدام به خشکاندن درخت می‌کنند، گفت: در یکی دو سال اخیر نرخ جریمه خشکاندن و قطع کردن درختان افزایش پیدا کرده و مجازات‌ها با همکاری سیستم قضایی تشدید شده است‌. تاکنون نیز در دادسرای ویژه شهرداری به صورت هفتگی به این تخلفات رسیدگی می‌شود و جرائم نقدی بسیار سنگینی برای این متخلفان در نظر گرفته شده ‌است‌. رییس مرکز مدیریت محیط‌زیست شهرداری تهران همچنین درباره ریختن سیمان پای درختان از سوی شهرداری تهران در منطقه ونک گفت: این خبر صحت ندارد و اصلا چرا شهرداری در حالی که سالیانه مبالغ زیادی برای نگهداری و ایجاد فضای سبز هزینه می‌کند دوباره اقدام به ریختن سیمان پای درختان کند‌. ممکن است این اقدام از سوی یک فرد انجام شده باشد اما این اقدام از سوی شهرداری نبوده است‌.

رییس بسیج جامعه زنان:
مدعیان نامزدی با شهدا «متوهم»، «افسرده» و «روانپریش» هستند
ایلنا- رییس بسیج جامعه زنان با تاکید بر اینکه مدعیان نامزدی با شهدا متوهم، افسرده و روانپریش هستند، گفت: به لحاظ عقلانی چنین موضوعی قابل قبول نیست و چنین ادعاهایی بسیار عجیب و غیرعقلانی هستند‌.
مینو اصلانی در واکنش به اخبار منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر اینکه برخی دختران بسیجی برای ارتباط روحی بیشتر با شهدا به نامزدی آنها در می‌آیند،‌ گفت: تاکنون چنین موضوعی را نشنیده‌ام، اما به هر حال معتقدم انسان در هر مورد باید به عقل خود رجوع کند و عقلانیت اقتضا می‌کند همه افرادی که پیرو شهدا هستند و در مسیر زندگی‌شان از آنان الهام می‌گیرند، از سیره و وصایایشان استفاده کنند‌.
او با تاکید بر اینکه مسیر نامزدی و ازدواج یک مسیر کاملا مشخص است و ادعای نامزد شدن با شهید با هیچ عقل سلیمی قابل درک نیست، خاطرنشان کرد: حال اگر کسی چنین ادعایی کند، باز هم تاکید می‌کنم به لحاظ عقلانی قابل قبول نیست و ادعای نامزدی با یک شهید موضوع بسیار عجیب و غیرعقلانی است‌.
اصلانی با بیان اینکه مطرح کردن چنین مسائلی در جامعه دامن زدن به یک سری توهمات و روانپریشی‌هاست، تصریح کرد: این افراد دچار نوعی روانپریشی هستند و باید با یک روانشناس در این زمینه صحبت شود‌. چراکه این موضوع هیچ ارتباطی با فرهنگ شهادت و شهید ندارد و هرکسی می‌شنود، تعجب می‌کند‌. در واقع این افراد به نوعی مشکلات روانی و افسردگی دارند و ممکن است با سر مزار یک فرد معمولی نیز چنین ادعایی را مطرح کنند‌. یک نوع اختلالات فکری و روحی باعث بروز چنین رفتارهایی می‌شود‌.
با اختلال در اعتقادات و باورها مواجه هستیم
رییس بسیج جامعه زنان تصریح کرد: معتقدم این موضوع یک موضوع ارزشی و پیروی از شهید نیست و ممکن است، این افراد دچار یک سری اختلالات در اعتقادات و باورهایشان باشند و تاکید می‌کنم این موضوع با عقلانیت همخوانی ندارد‌. ما در این موضوع با چند کلیدواژه مواجهیم‌. کلید واژه‌های «شهید» و «نامزد» که این دو اصلا با هم همخوانی ندارند و مرتبط نیستند، از همین‌رو معتقدم این موضوعات نمی‌تواند برگرفته از وضعیت عادی یک فرد باشد و احتمالا ناشی از یک سری اختلالات روانی است‌.

برای دریافت فایل پی دی اف (PDF) روزنامه به صفحه آرشیو روزنامه جهان صنعت مراجعه نمائید. 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *