شناسه خبر : 45361  |  لینک کوتاه:

خبر

مدیر مالی و ذی‌حساب شرکت ملی گاز ایران:
۱۱۶۴ میلیارد تومان برای تجهیز مدارس
به وزارت آموزش‌وپرورش پرداخت ‌شد
مدیر مالی و ذی‌حساب شرکت ملی گاز ایران از تحقق ۹۵ درصدی تعهدات این شرکت به وزارت آموزش‌وپرورش خبر داد و گفت: ۱۱۶۴ میلیارد تومان برای تجهیز مدارس پرداخت‌ شده است.
به گزارش مهر، سید‌محمدحسین حسینی صبح دیروز طی مراسمی در شرکت گاز استان سمنان ضمن بیان اینکه از ابتدای سال‌جاری تاکنون در مجموع مبلغ ۱۱۶۴میلیارد تومان به وزارت آموزش‌وپرورش پرداخت‌ شده است، ابراز داشت: از این میزان مبلغ ۱۸۶ میلیارد تومان مربوط به بدهی سال گذشته بود که امسال توسط شرکت گاز تسویه شد.
وی با بیان اینکه طی سال‌های ۹۴ تاکنون یک میلیارد و ۲۳۰ میلیون تومان سهم عوارض مدارس است، اضافه کرد: از این مبلغ یک میلیارد و ۱۶۴ میلیون تومان برای تجهیز مدارس به سامانه‌های گرمایشی به وزارت آموزش‌وپرورش پرداخت ‌شده است.
مدیر مالی و ذی‌حساب شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه ۹۵ درصد تعهدات این شرکت به آموزش‌وپرورش محقق شده است، ابراز داشت: پنج درصد مابقی عدم پرداخت برخی از مطالبات شرکت توسط مشترکان عمده را شامل می‌شود که این مطالبات پس از وصول به سرعت پرداخت خواهد شد.
حسینی در ادامه تصریح کرد: مطابق با قوانین، شرکت ملی گاز ایران باید از محل وصول عوارض گازرسانی، نسبت به پرداخت ۲۰ درصد از این عوارض به سازمان نوسازی، توسعه و تجهیزات مدارس کشور اقدام کند که تاکنون به‌طور کامل به این تعهدات محقق شده است.
وی با بیان اینکه آتش‌سوزی کلاس درس زاهدان و جان باختن تعدادی دانش‌آموز ضایعه غیر‌قابل جبران و تاسف‌باری است، اضافه کرد: وزارت آموزش‌وپرورش برای پیشگیری از این حوادث باید ضمن ارائه آموزش‌های لازم به معلمان و دانش‌آموزان از این منابع به نحو مطلوب استفاده کند تا شاهد این حوادث تلخ نباشیم.

ایتالیا خواهان ساخت کارخانه LNG در روسیه شد
شرکت نواتک روسیه اعلام کرد که مجموعه‌ای از قراردادهای تامین و ساخت‌وساز پروژه جاه‌طلبانه تولید ال‌ان‌جی قطب شمال را با شرکت‌های بین‌المللی امضا کرده است.
به گزارش راشاتودی، شرکت نواتک روسیه اعلام کرد که مجموعه‌ای از قراردادهای تامین و ساخت‌وساز پروژه جاه‌طلبانه تولید گاز طبیعی مایع در قطب شمال را با شرکت‌های بین‌المللی امضا کرده است.
با وجود تهدید مداوم از سوی تحریم‌های آمریکا، نووو پیگنان ایتالیا، که تحت مالکیت شرکت کنگلومرایی چندملیتی آمریکا، جنرال الکتریک، قرار دارد، یک قرارداد ۵۰۰ میلیون دلاری برای تامین توربین‌های گاز این تاسیسات، منعقد کرد. این شرکت برای به دست آوردن این قرارداد با رقیبانی نظیر زیمنس و میتسوبیشی رقابت داشت.
آرکتیک ال‌ان‌جی۲، دومین کارخانه تولید گاز طبیعی مایع نواتک در قطب شمال است.
یک قرارداد دیگر به ارزش ۲/۲ میلیارد دلار برای ساخت سایت، به امضای پیمانکار انرژی ایتالیا، سایپم و شرکت خدماتی رنسانس ترکیه، رسید.
نواتک، بزرگ‌ترین تولیدکننده خصوصی گاز طبیعی در روسیه است. این شرکت از سال ۲۰۱۴ در معرض تحریم‌های آمریکا قرار گرفت، اما با تغییر تراکنش‌های خود از دلار به یورو توانست به کار خود ادامه دهد. نواتک همچنین سرمایه‌گذاری ۱۲ میلیاردی چینی‌ها را جایگزین سرمایه‌گذاران غربی کرد.
اگر آمریکا تحریم‌های جدیدی را برای بخش انرژی روسیه وضع کند، نووو پیگنان از طریق دولت ایتالیا به این پروژه ادامه خواهد داد. در ۱۷ دسامبر، رم قراردادی که بین شرکت‌های ایتالیایی و روسی منعقد شد را تایید کرد.
نواتک در نظر دارد فعالیت‌های کارخانه ال‌ان‌جی۲ را در پایان ۲۰۲۲ آغاز کند. این مرکز درصورتی‌که به ظرفیت کامل خود برسد، سالانه ۸/۱۹ میلیون تن ال‌ان‌جی تولید خواهد کرد. تخمین زده شده است که این پروژه ۲۲ میلیارد دلار خرج‌ بردارد.

تفاهم عراق و کویت برای برداشت از
میادین مشترک نفتی
رسانه‌های عراقی و کویتی به نقل از وزیر نفت عراق نوشتند که عراق و کویت بر سر انتخاب یک شرکت بین‌المللی مشاوره‌ای برای بررسی مطالعاتی در مناطق نفتی مرزی به تفاهم رسیده‌اند.
به گزارش ایرنا، ثامر الغضبان گفته است شرکت مشاوره‌ای به بررسی مطالعاتی در دو منطقه مرزی بین عراق و کویت می‌پردازد و براساس نتایج مطالعات به دست آمده، در مورد برداشت از میادین مشترک به نحوی که برای دو کشور سودآور باشد، سیاستگذاری می‌شود.
وزیر نفت عراق به شرکتی مشاوره‌ای که قرار است این بررسی‌ها را انجام دهد اشاره نکرده اما گفته است این شرکت یکی از شرکت‌های معروف بین‌المللی در حیطه مشاوره و کار مطالعات نفتی است.
عراق در دوره دولت ‌حیدر العبادی‌ مذاکرات خود را پیرامون برداشت از میادین نفتی مشترک با کویت آغاز کرد که تاکنون تمامی این مذاکرات بین دو کشور به شکل محرمانه صورت گرفته است.
یک فرمان امیری توسط دولت کویت در سپتامبر ۲۰۱۷ پرده از بخشی از این مذاکرات برداشت بدون اینکه به نام شرکت بین‌المللی مشاوره‌ای که کار مطالعاتی در مرزهای دو کشور انجام می‌دهد، اشاره شود.
طبق این فرمان، مطالعات شامل دو میدان نفتی «الرتقه» و «العبدلی» در شمال کویت و «صفوان» و «الرمیله» در جنوب عراق است.
براساس پاره‌ای گزارش‌ها پیش‌بینی می‌شود مناطق مرزی دو کشور در‌بر گیرنده منابع بزرگی از نفت خام باشد.

برای دریافت فایل پی دی اف (PDF) روزنامه به صفحه آرشیو روزنامه جهان صنعت مراجعه نمائید. 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *