شناسه خبر : 15963  |  لینک کوتاه:

تقویم تاریخ

نخستین کودتا به مفهوم امروز در تاریخ بشر
‌نوشیروان کیهانی‌زاده- نخستین کودتا (برکنار کردن دولت با توسل به زور)- کودتایی مشابه کودتاهای معاصر، نهم ژوئن سال ۴۱۱ پیش از میلاد در کشور- در شهر آتن روی داد. این کودتا دولت آتن را برکنار کرد و چند اِلیت و به اصطلاح وقت‌ الیگارش را حکومت داد. کشور- شهر آتن در آن زمان حدود ۴۰۰ الیگارش (توانگر و اَرباب ملک) داشت. در آن زمان، افسران ارتش و اصحاب رزم از همین گروه و افراد خانواده آنان بودند. بنابراین، تعریف آن با تعاریف امروز (ا‌لیگارش‌= ثروتمند بانفوذ و…) فرق داشت.
کودتای آتن در جریان جنگ‌های پلوپونز روی داد- (جنگ‌های اسپارت و متحدان آن با آتن و ائتلاف آن از سال ۴۳۱ تا ۴۰۴ پیش از میلاد). در جریان این جنگ‌ها، ایران- تنها ابرقدرت دنیای باستان- از اسپارت و ائتلاف آن حمایت می‌کرد، ازجمله رساندن اسلحه، خواروبار و دادن پول و به همین سبب، آتنی‌ها و نویسندگان آن به زبان وقت خود، دولت ایران را امپریالیست می‌خواندند [واژه امپریالیسم به مفهوم سیاست اِعمال قدرت و نفوذ- نفوذ سیاسی، نظامی، فرهنگی و اقتصادی و دیکته کردن به ملل ضعیف از زمان ناپلئون بناپارت به میان آمده و قبلا- در طول تاریخ تا قرن نوزدهم، واژه‌های دیگری در هر زبان برای بیان آن به کار می‌رفت.[
تا زمان کودتای آتن، این «کشور- شهر» به صورت دموکراسی اداره می‌شد و مقامات آن انتخابی بودند و ضوابط در یک بامداد در یک محوطه روباز (محل ورزش یا نمایش) در اجتماع شهروندان مطرح و به رای گذاشته می‌شد و در صورت تصویب، قانون می‌شد و همچنین انتصابات دولتی. در آن زمان از دموکراسی آتن، یک قرن گذشته بود.
استدلال کودتاگران در آن روز این بود که دولت انتخابی وقت شایستگی نداشت، مردم در انتخاب آنان دقت نکرده بودند و وضعیت جنگ را در نظر نگرفته بودند و شکست‌های نظامی و اقتصادی جاری (وقت)، نتیجهِ همین ناشایستگی مقامات بوده و در این شرایط راهی جز برکنار کردن دولت با توسل به نیروی نظامی وجود نداشته است و دولت تازه (دولت اِلیت‌ها‌= ا‌لیگارش‌ها) بهتر خواهد توانست جنگ را با برقراری روابط خارجی متناسب و اقتصاد بی‌مساله هدایت کند.
در آن زمان، آتن نه تنها در جنگ‌های پلوپونز بلکه در لشکرکشی به جزیره سیسیل (جنوب ایتالیا) دست به گریبان ناکامی بود و مردم ناراضی از وضعیت.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *