شناسه خبر : 34549  |  لینک کوتاه:

برسد به دست کلهر، حسینی و طنزپردازان

محمدرضا ستوده- متاسفانه این روزها عده‌ای که مغز ندارند دهان‌شان از صاحبان اندیشه بازتر است و صاحبان اندیشه اصلا دهان‌شان باز نیست که بخواهد کمتر باز باشد چون یا دهان‌شان را با چسب بسته‌اند یا از بس نان ندارند بخورند، جان حرف زدن ندارند. در عوض تریبون دست هنرمندانی است که شاید استعداد داشته باشند اما چیزی که به درد این روزهای ما بخورد ندارند. آن هم چیزی نیست جز مغز متفکر!
کیهان کلهر در باب تعطیل نکردن کنسرتش حرفی زد که آنچه تا به حال با کمانچه‌اش ریسیده بود پنبه شد. «موسیقی جدی را نباید تعطیل کرد.»
چطور به احترام کشتار کُردها توسط اردوغان، می‌شود موسیقی جدی را تعطیل کرد؟!
موسیقی جدی؟
یعنی موسیقی کلهر جدی است و موسیقی شهرام شب‌پره شوخی؟ به احترام نوای خوش این سال‌ها بگذریم…
طیف گسترده‌ای از هنرمندان در عرصه سینما، تئاتر، تجسمی و موسیقی جشنواره دولتی یا حکومتی فجر را تحریم کرده‌اند. شهاب حسینی در این‌باره گفته: «فرهنگ و هنر را نباید تعطیل کرد.»
شهاب حسینی درست می‌گوید. فرهنگ و هنر را نباید تعطیل و سنگر را خالی کرد. اما جشنواره فیلم فجر که فیلم‌های حاضر در آن قبل از ساخت و در مرحله نگارش، سازمان‌یافته سانسور می‌شوند و جایزه‌های آن با سفارش از بالا تقسیم می‌شوند، فرهنگ و هنر است؟ می‌شود برای ما توضیح بدهید که جای ناصر تقوایی، بهرام بیضایی، بهروز وثوقی و عبدالرضا کاهانی در این فرهنگ و هنر کجاست؟
جای خالی صدای زنان در جشنواره موسیقی فجر به کنار، اما به نظر شما بزرگ‌ترین جشنواره موسیقی کشور باید با صدای شهرام ناظری افتتاح شود یا مسیح و آرش؟ جای محمد اصفهانی و خوانندگان آن‌طرف آب در این فرهنگ و هنری که از آن صحبت می‌کنید کجاست؟
اگر دست به یکی کرده‌اید که محمدرضا شریفی نیا‌و ماکان‌بند را به عنوان فرهنگ و هنر به ما قالب کنید شرمنده! هر وقت فرهنگ و هنر، بدون سانسور برای همه آحاد و تفکرها جاری و ساری شد، اگر کسی خواست آن را تعطیل کند من خودم دستش را قلم می‌کنم. شما از آمریکا نگران نباش شهاب جان.
متعاقبا جهت تعطیل نشدن فرهنگ و هنر و تقویت آن در کشور، یک موسسه فیلمسازی هم در ایران بنا کنید. مثل همین چیزی که در آمریکا تاسیس کرده‌اید!
طبق اصل آزادی بیان و اندیشه نمی‌توانم شما را به پرهیز از سخن نسنجیده و اظهارات پامنقلی منع کنم. صرفا می‌توانم شما را به رعایت دقت بیشتر توصیه کنم.
جهت تلطیف فضا و نشاندن لبخند روی لب‌های شما خواننده گرامی این را هم عرض کنم که تعدادی از کارتونیست‌های گرامی نیز که صنف‌شان زیرمجموعه هنرهای تجسمی است جشنواره‌های فجر را تحریم کرده‌اند اما تعدادی از طنزنویسان نیز که اصلا امکان حضور در جشنواره فجر را نداشتند (چون جایی برای آنها در نظر گرفته نشده) جشنواره فجر را تحریم کرده‌اند و گفته‌اند در آن شرکت نمی‌کنند.
نمی‌دانم در این چهل سال کجای جشنواره فجر شرکت می‌کرده‌اند که امسال می‌خواهند در آن شرکت نکنند!
این عزیزان بعد از دوشیدن شیر صداوسیما، مطبوعات هم‌سو، حوزه هنری و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و خشک شدن شیر اماکن فوق، تصمیم به تحریم جشنواره‌ای گرفته‌اند که تا به حال اگر هم می‌خواستند نمی‌توانستند در آن شرکت کنند! بنابراین بدین گونه این عزیزان نیز در لحظات آخر به جمع اپوزویسیون پیوستند…

برای دریافت فایل پی دی اف (PDF) روزنامه به صفحه آرشیو روزنامه جهان صنعت مراجعه نمائید. 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *