شناسه خبر : 34668  |  لینک کوتاه:

انتقاد کارشناسان از تصمیم شورای عالی فضای مجازی برای آینده اقتصاد کشور

با دستور اقتصاد دیجیتالی نمی‌شود

صبا رضایی- شورای‌عالی فضای مجازی تصمیم گرفته است ۱۰ درصد اقتصاد کشور دیجیتالی شود، البته بهتر آن است که بگوییم دستور داده ۱۰ درصد اقتصاد کشور تا سال ۱۴۰۴ دیجیتالی شود و اقتصاد دیجیتالی جایگزین اقتصاد نفتی شود مانند تمام صنایع دیگری که قرار بود جایگزین اقتصاد نفتی شوند و یکی از آنها صنعت گردشگری بود که اخیرا با خاک یکسان شد. به هر روی نشست شورای‌عالی فضای مجازی عصر روز شنبه ۱۲ بهمن‌ماه برگزار شد و خوشبختانه نه‌تنها تصمیمی درباره فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی و سایت‌ها یا محدود کردن اینترنت اتخاذ نشد بلکه تصمیم گرفته شد اقتصاد دیجیتالی توسعه پیدا کند. مشکل اینجاست که اقتصاد دیجیتالی با دستور توسعه نمی‌یابد. دولت نمی‌تواند به مردم حکم کند که اقتصاد دیجیتالی را افزایش دهید، استارت‌آپ راه‌اندازی کنید یا خریدهای خود را اینترنتی انجام دهید!
باید اقدامات راهبردی و عملی در این زمینه انجام شود. با مصوبه و دستور نمی‌توان اقتصاد دیجیتالی را توسعه داد. اما کارشناسان وزارت ارتباطات و سازمان فناوری اطلاعات بر این باور هستند که اگر تاکنون اقتصاد دیجیتالی و اکوسیستم استارت‌آپی رشد کرده بر اثر حمایت‌های دولت بوده است. دولت به شتاب‌دهنده‌ها پول تزریق می‌کند و به عنوان نهادهای مختلف در نقش سرمایه‌گذار خطرپذیر ظاهر می‌شود همان‌گونه که دولت زیرساخت‌ها و بستر مورد نیاز برای رشد استارت‌آپ‌ها را فراهم کرده است. با این همه مشخص نیست برنامه دولت برای رشد اقتصاد دیجیتالی آن هم تا تاریخی که دولت دیگری بر سر کار است چیست.
تا ۱۴۰۴ اندازه اقتصاد دیجیتال ایران ۱۰ درصد کل اقتصاد کشور می‌شود
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تعیین سهم ۱۰ درصدی اقتصاد دیجیتال در اقتصاد کل کشور تا ۱۴۰۴ براساس مصوبه شورای‌عالی فضای مجازی خبر داد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، جلسه شورای‌عالی فضای مجازی، عصر روز شنبه ۱۲ بهمن‌ماه به ریاست حسن روحانی، رییس‌جمهوری با تصویب اهدافی در حوزه اقتصاد دیجیتال برگزار شد. در پایان این جلسه محمدجواد آذری‌جهرمی در رشته توئیتی مصوبات این جلسه را تشریح کرد.
او توئیت نخست خود را با عنوان «یک هدف‌گذاری خوب» منتشر کرد و نوشت: در شورای‌عالی فضای مجازی، مصوب شد که تا ۱۴۰۴، اندازه اقتصاد دیجیتال ایران ۱۰ درصد کل اقتصاد کشور شود؛ اولین هدف‌گذاری مهم برای جایگزینی اقتصاد نفتی با اقتصاد استارت‌آپی.
وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه «برای رسیدن به این هدف تغییرات زیادی لازم است، مشکلات قرن۲۱، راه‌حل‌های قرن بیست‌ و یکمی دارد» ادامه داد: حجم سرمایه‌گذاری خطرپذیر در سال باید به عدد ۲۰۰ میلیون یورو برسد. این عدد در حال حاضر ۱۵۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود. تغییرات و نیز تسهیل مقررات در جذب سرمایه از طریق بورس یک اتفاق مهم است که رخ خواهد داد.
آذری‌جهرمی تاکید کرد: در تجارت الکترونیک، خرده‌فروشی الکترونیکی باید به سهم ۱۰ درصدی برسد. تسهیل‌گری ویژه برای این مهم در نظر گرفته شده است. متوسط سرعت دسترسی خانگی برای همه جمعیت ایران تا سال ۱۴۰۰، باید به عدد ۲۵مگابیت در ثانیه برسد و در موبایل به حداقل ۱۰مگابیت در ثانیه، تا ۱۴۰۴، ۱۰ درصد جمعیت ایران باید به خدمات فیبرنوری منازل یا ۵G متصل شوند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با اشاره به مصوبه دیگر شورای‌عالی فضای مجازی نوشت: شکل‌گیری سه قطب مرکز داده در کشور و در کنار آن، ارتقای خدمات ابری از دیگر هدف‌گذاری‌هاست که باید تا ۱۴۰۴ عملیاتی شود.
تصمیم‌گیرندگان درباره اقتصاد باید تغییر کنند
فعالان استارت‌آپ‌ها بر این عقیده هستند که تصمیم‌گیرندگان درباره اقتصاد کشور باید به کلی تغییر کنند تا سهم اقتصاد دیجیتالی در کشور افزایش یابد. به اعتقاد آنها افراد کنونی طی سال‌های گذشته ثابت کرده‌اند تصمیمات مناسبی اتخاذ نمی‌کنند.
عادل طالبی، دبیر انجمن کسب‌و‌کارهای اینترنتی در گفت‌و‌گو با «جهان‌صنعت» اظهار کرد: اقتصاد به صورت دستوری و از طریق دستور دولت دیجیتالی نمی‌شود بلکه باید در عمل اقدامات اجرایی و راهبردی مناسبی در پیش گرفته شود.
او افزود: به طور کلی تصمیم‌گیری درباره استارت‌آپ‌ها و اقتصاد دیجیتالی باید به دست جوانان سپرده شود. البته تصمیم‌گیری درباره اقتصاد باید به جوانان سپرده شود. افرادی که اکنون درباره اقتصاد کشور تصمیم‌گیری می‌کنند ثابت کرده‌اند که تصمیمات درست و راهبردی اتخاذ نمی‌کنند.
طالبی با اشاره به اینکه ۱۰ درصد اقتصاد باید دیجیتالی شود بسیار زیباست اما عمل دولت با گفته‌هایش تفاوت دارد بیان کرد: دولت ثابت کرده گفته و عملش با هم تفاوت دارد.
او درباره جوان بودن وزیر ارتباطات گفت: او از کجا آمده است؟ از سوی دیگر باید یک گروه جوان درباره اقتصاد کشور تصمیم‌گیری کنند و پیرو گفته‌های افراد مسن و دیگران نباشند. افراد پیشین طی سال‌های گذشته ثابت کرده‌اند که تصمیمات مناسبی اتخاذ نمی‌کنند.
کارشناسان وزارت ارتباطات جوان و نخبه هستند
کارشناسان سازمان فناوری اطلاعات بر این باور هستند که نه‌تنها نیروی انسانی وزارت ارتباطات جوان هستند بلکه تحصیلات عالیه داشته و نخبه هستند. اگرچه این اظهارات درست است اما کارشناسان این وزارتخانه درباره اقتصاد کل کشور تصمیم‌گیری نمی‌کنند و افرادی که در نهادهای بالادستی تصمیم‌گیری می‌کنند عموما سالمند هستند.
سعید روشنی، معاون سیاستگذاری سازمان فناوری اطلاعات در گفت‌و‌گو با «جهان‌صنعت» اظهار کرد: زمانی که پشت میز خود نشسته‌اید و به همراه پنج کارمند استارت‌آپی راه‌اندازی کرده‌اید بسیار آسان است که از دولت انتقاد کنید اما اگر مسوولیت دولتی داشته باشید تازه متوجه می‌شوید چه کار سختی در پیش دارید.
وی با اشاره به اینکه بیشتر کارمندان وزارت ارتباطات جوان هستند بیان کرد: وزارت ارتباطات جوان‌ترین نیروی انسانی در دولت را دارد و تمامی مدیران و معاونان این وزارتخانه افرادی هستند که در بهترین دانشگاه‌های کشور تحصیل کرده‌اند و اکثرا مدرک دکترا دارند.
روشنی با اشاره به سیستم بوروکراسی در کشور گفت: بوروکراسی اداری و نامه‌نگاری‌ها و روند سخت و پیچیده فرآیند اداری معمولا موجب می‌شود که فرآیند انجام کارها به تعویق بیفتد و به اجرا درآوردن تصمیمات مشکل شود.
وی افزود: با این همه اقتصاد دیجیتالی و توسعه اکوسیستم استارت‌آپی بدون حمایت و کمک دولت میسر نمی‌شد.

برای دریافت فایل پی دی اف (PDF) روزنامه به صفحه آرشیو روزنامه جهان صنعت مراجعه نمائید. 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *