شناسه خبر : 15959  |  لینک کوتاه:

تازه‌های بازار نشر

از «همه گرفتارند» تا «شدم آنکه هستم»

نشر قطره
شدم آنکه هستم

اروین د. یالوم با بررسی زندگی دیگران داستان‌های فراوانی خلق کرده است. شدم آنکه هستم، خاطرات دور زندگی خود اوست. در این کتاب او زندگی‌اش را با دیدگاه درمانی‌ خود بررسی می‌کند و به کاوش در ارتباطاتی می‌پردازد که او را ساخته و به کار پیشگامانه‌اش در روان‌درمانی مشهور کرده است. یالوم از اولین نسل کودکان مهاجر یهودی روس است در محله‌ای از طبقه اجتماعی پایین در واشینگتن دی‌سی بزرگ شده. او تصمیم می‌گیرد که از آن محدوده فرار کند و پزشک شود. تکامل باورنکردنی او به گونه‌ای دنبال می‌شود که ما شاهد آغاز این روند از دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد در میان تحولات فرهنگی دهه ۱۹۶۰ هستیم. او به نوشتن داستان‌هایی روی می‌آورد که به شناخت بیشتر روان انسان و شهرت جهانی او منجر می‌شود. یالوم کار انقلابی خود را در روان‌درمانی گروهی آغاز می‌کند و به مسیر تحولی می‌پردازد که او را به پیشروترین متخصص روان‌درمانی اگزیستانسیال تبدیل کرده است؛ روشی که بر اساس نظریه‌های متفکران بزرگ در طول سال‌ها ترسیم شده است. او در بسیاری از کتاب‌هایش مانند درمان شوپنهاور و وقتی نیچه گریست نشان می‌دهد که چگونه روان‌شناسی و فلسفه می‌تواند بینش جدیدی نسبت به موقعیت‌های انسانی ایجاد کند. در‌هم‌آمیختن عشق و داستان‌های بیماران به یادماندنی با داستان‌های شخصی‌اش باعث می‌شود خوانندگان این کتاب به تکنیک‌های درمانی یالوم، فرآیند نوشتن و زندگی خانوادگی او نزدیک‌تر شوند.
تراژدی‌های زمان ما را تنها گرگ‌ها کارگردانی می‌کنند

صد سال پیش از آن‌که دیدار «سرزمین فیلسوفان» نصیب نویسنده کتاب حاضر شود، این توفیق نصیب یک حاکم شرقی شده بود: ناصرالدین‌شاه قاجار. اما اگر اوقات شاه ایران در «دیار کفر» غالبا صرف تماشای زیبارویان درباری می‌شد، اوقات نویسنده این کتاب بیشتر به مطالعه مسائل فرهنگی و هنری می‌گذشت. کتاب حاضر نه تنها حاصل این اشتغال دیرپا، بلکه ثمره سال‌ها تدریس اوست در دانشگاه تهران. این مجموعه که شامل ده مقاله تحلیلی درباره ده نمایش‌نامه‌نویس بزرگ اروپایی در قرن بیستم است، تنها آثار نمایشی آنان را بررسی و تفسیر نمی‌کند، بلکه افزون بر آن، از آثار دیگرشان نیز سخن به میان می‌آورد تا تصویری نسبتا دقیق از شخصیت هنری آنان در اختیار خواننده قرار گیرد. نکته آخر آن‌که در این مجموعه گذشته از آثار اصلی نمایش‌نامه‌نویسان، از پنجاه ماخذ معتبر بیگانه نیز مستقیما استفاده شده است. نام و مشخصات این ماخذ هم در زیرنویس‌ها و هم در پایان هر بخش آمده است. دکتر تورج رهنما استاد بازنشسته دانشگاه تهران است و نویسنده و مترجم آثار متعددی در زمینه‌ ادبیات امروز ایران و کشورهای آلمانی‌زبان به زبان‌های آلمانی و فارسی. رهنما در آغاز هزاره سوم میلادی به دریافت دو جایزه بزرگ در آلمان توفیق یافته است: جایزه شهر ‌هانوفر در سال ۲۰۰۰ و نشان بین‌المللی گوته در سال ۲۰۰۲٫
ثالث
معمای کارائیب

آگاتا کریستی نویسنده انگلیسی داستان‌های جنایی و ادبیات کارآگاهی با نام مستعار مری وستماکوت داستان‌های عاشقانه و رومانتیک نیز می‌نوشت. اما شهرت اصلی‌اش به خاطر ۶۶ رمان جنایی اوست. داستان‌های آگاتا کریستی، به خصوص آن دسته که درباره ماجراهای کارآگاه هرکول پوآرو یا خانم مارپل هستند، نه تنها لقب ملکه جنایت را برای او به ارمغان آوردند بلکه او را به عنوان یکی از مهم‌ترین و مبتکرترین نویسندگانی که در راه توسعه و تکامل داستان‌های جنایی کوشیده‌اند نیز معرفی و مطرح کردند.
همه گرفتارند

اسم من مانژ است. نه ماه دارم و به چیزی فکر می‌کنم که هنوز نمی‌توانم بیان کنم. وارد کله‌ام بشوید. مغزم مثل رومیزی نخی هشت لا تا خورده است. هشت لا یا شانزده لا. رومیزی را باز کنید و افکار نه‌ماهگی مرا ببینید. از یک طرف، کفشدوزک‌ها مزه خوبی ندارند. از طرف دیگر، خارها می‌سوزانند. آخر سر هم مادران پرواز می‌کنند. خلاصه، همه چیز عادی است. در این جهان فقط چیزهای طبیعی وجود دارد. یا طور دیگری بگویم‌، هر چند که فرقی هم نمی‌کند. در این عالم فقط معجزه وجود دارد- همه گرفتارند.
ققنوس
به چه فکر می‌کنیم وقتی به فوتبال فکر می‌کنیم

فوتبال درباره خیلی چیزهاست؛ چیزهای پیچیده، متناقض و متعارض بسیار: حافظه، تاریخ، مکان، طبقه اجتماعی، جنسیت با تمامی تنوع پرمساله‌اش، هویت خانوادگی، هویت قبیله‌ای، هویت ملی، ماهیت گروه‌ها، هم‌گروه بازیکنان و هم‌گروه طرفداران و‌…
در این کتاب سایمون کریچلی با تکیه بر مطالعات حرفه‌ای‌اش در فلسفه قاره‌ای و مشاهدات و تجربیات شخصی‌اش از مربیان فوتبال، بازیکنان و طرفداران نشان می‌دهد که چرا فوتبال محبوب‌ترین ورزش این کره خاکی است.او تحت عنوان «سوسیالیسم»، فوتبال را به سیاست گره زده و به‌قول خود به «بوطیقای فوتبال» می‌پردازد. او می‌نویسد «آنچه در یک تیم سازمان‌یافته رخ می‌دهد، دیالکتیک بی‌وقفه‌ای است بین فعالیت جمعی و مشترک گروه و فعالیت‌های حمایتگرانه و تکمیلی بازیکنانی که وجودشان تنها به‌واسطه تیم معنی می‌یابد.»
عمق و گستره دانش کریچلی شگفت‌آور است. روایت او را شخصیت‌هایی چون زین‌الدین زیدان، مارتین ‌هایدگر فیلسوف و یورگن کلوپ مربی لیورپول پیش می‌برند.تفکرات دقیق فلسفی کریچلی به خوانندگان کمک می‌کند که دوباره درباره رابطه‌شان با فوتبال فکر کنند.
نام کوچک من بلقیس

نام کوچک من بلقیس، مجموعه خاطرات و یادداشت‌های بلقیس سلیمانی است که خود در این کتاب روایتگر کودکی، نوجوانی و جوانی‌اش شده است. نویسنده در این کتاب ابایی ندارد دست خواننده را بگیرد و او را به زوایای پنهان زندگی شخصی خود ببرد. سلیمانی از رهگذر این یادداشت‌های پراکنده به بیان آرا و اندیشه‌های خود درباره موضوعات مختلف می‌پردازد. با این همه بهره خواننده تنها آشنایی با زندگی خصوصی نویسنده نیست، او از رهگذر آشنایی با زندگی نویسنده با یک برهه از تاریخ اجتماعی و سیاسی مردم ایران، به‌خصوص نسل آرمان‌خواه و انقلابی معاصر نیز آشنا می‌شود.
از بلقیس سلیمانی پیش از این چهار اثر موفق دیگر به نام‌های شب طاهره، خاله‌بازی، بازی آخر بانو‌ و آن مادران این دختران در انتشارات ققنوس به چاپ رسیده است.در ابتدای کتاب می‌خوانیم: نامم را در سال ١٣۴۶ گذاشتند بلقیس. چهار سال بعد از تولدم صاحب شناسنامه شدم.
آن‌طور که بزرگ‌ترها گفته‌اند و می‌گویند، آن چهار سال بدون سجل و هویت مرا «بلقیسو» صدا می‌کردند و‌ تا همین حالا هم که در سراشیب عمر قرار دارم، هنوز هم برخی اهالی روستا و قوم و خویش‌هایم همان «بلقیسو» صدایم می‌کنند. حکایت آن چهار سال بی‌هویتی‌ام را در داستانکی در مجموعه پسری که مرا دوست داشت آورده‌ام… .

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *