شناسه خبر : 45365  |  لینک کوتاه:

کاهش تولید نفت برای نجات بازار کافی نیست

ابهام در موفقیت اوپک‌پلاس

گروه انرژی- با وجود اینکه اوپک‌پلاس (اوپک و غیر اوپک)تلاش می‌کند راهی برای نجات قیمت نفت از کاهش بیشتر پیدا کند اما وست‌تگزاس اینترمدییت اکنون در محدوده ۴۰ دلار و برنت در محدوده ۵۰ دلار است که پایین‌ترین قیمت در ۱۵ ماه گذشته به حساب می‌آید. شیل آمریکا حتی با وجودی که تولید‌کنندگان این صنعت اکنون در شرایط پایین رفتن قیمت‌ها با مشکلات مالی مواجه شدند، همچنان به روند رشد خود ادامه می‌دهند. معامله‌گران نفت به شکل واضحی نسبت به اینکه اوپک‌پلاس تمایل دارد یا قادر است بازار نفت را متعادل کند بدبین هستند.
بنا‌بر‌این اگر هدف کاهش تولید نفت از سوی گروه اوپک‌پلاس تقویت قیمت‌ها بود در این صورت این توافق به شکل روشنی شکست خورده است.
گروه اوپک‌پلاس ماه میلادی جاری در وین توافق جدیدی منعقد کرد اما به نظر می‌رسد باید تلاش بیشتری انجام دهد. در همین حال سهیل المزروعی وزیر انرژی امارات در حاشیه گردهمایی وزرای کشورهای عربی صادر‌کننده نفت (آاوپک) در کویت افزود: تمدید توافقنامه تولید امضا شده در اوایل دسامبر مشکل نخواهد بود و کشورهای تولیدکننده نفت با توجه به تقاضای بازار درباره آن تصمیم خواهند گرفت.
وی افزود: چنانچه کاهش یک میلیون و ۲۰۰هزار بشکه‌ای کافی نباشد، نشست فوق‌العاده‌ای تشکیل خواهد شد تا ببینیم چه میزان کاهش تولید کافی است و همان تصمیم را اجرا خواهیم کرد.
همچنین محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک‌ در نامه‌ای به اعضای این گروه نوشت: آنها باید کاهش تولید بیشتری انجام دهند.
ابتدا گروه اوپک‌پلاس پیشنهاد کرده بود تولیدکنندگان باید میزان تولید خود را مجموعا ۵/۲ درصد کاهش دهند، اما بارکیندو گفته است کاهش ضروری برای رسیدن به کاهش ۲/۱ میلیون بشکه در روز توافق شده، بیش از سه درصد خواهد بود.
مهم‌تر از همه این گروه باید جزئیات چگونگی کاهش تولید هر کشوری را مشخص کند. بارکیندو در نامه‌ای به اعضای اوپک که از سوی رویترز مشاهده شده نوشته است: در جهت شفافیت برای جلب اعتماد و خوش‌بینی بازار، لازم است جزئیات تولید هر کشوری منتشر شود. با وجود برنامه مشخص کردن دقیق میزان کاهش تولیدی که هر کشور صورت می‌دهد، به نظر می‌رسد اوپک‌پلاس راه طولانی برای آرام‌کردن نگرانی‌های بازار درباره میزان جدیت این گروه در پیش دارد.
به گزارش پایگاه خبری اویل‌پرایس، با این حال کاهش قیمت‌های نفت در ماه جاری بیانگر آن است که معامله‌گران متقاعد نشدند. هلیما کرافت، استراتژیست ارشد کالا در شرکت «آر‌بی‌سی» به وال‌استریت ژورنال چنین گفت: این دیدگاه وجود دارد که آمریکا بدون توجه به وضعیت قیمت و اقدامات اوپک به رشد تولید خود ادامه خواهد داد مگر اینکه مشکلات ژئوپلیتیکی واقعی در‌بگیرد که در غیر این صورت ملموس شدن این کاهش تولید زمان خواهد برد.
در حالی که کاهش عرضه از سوی تولیدکنندگان مانند عربستان سعودی کمک خواهد کرد میزان عرضه به بازار محدود شود، اوپک ممکن است به شکل ناخواسته‌ای به حذف مازاد عرضه کمک کند.
بلومبرگ این احتمال را مطرح کرده که قیمت پایین نفت ممکن است ناآرامی در برخی کشورهای عضو اوپک را افزایش دهد. فروپاشی قیمت نفت در فاصله سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ به تشدید ناآرامی در لیبی، ونزوئلا و نیجریه منتهی شد و این اتفاق ممکن است دوباره تکرار شود.
همه اعضای اوپک به قیمت بالاتر نفت برای متعادل کردن حساب‌هایشان نیاز دارند. عربستان سعودی برای متعادل نگه داشتن حسابش به قیمت ۸۸ دلار در هر بشکه نیاز دارد، در حالی که لیبی به قیمت ۱۱۴ دلار، نیجریه ۱۲۷ دلار و ونزوئلا ۲۱۶ دلار نیاز دارد. تنها کویت است که با نفت ۴۸ دلار در هر بشکه می‌تواند حساب‌های خود را متعادل کند. نفت برنت اکنون پایین ۵۰ دلار معامله می‌شود. این امر چشم‌انداز ناآرامی بیشتر را برانگیخته است.با این حال با وجود مشکلات متعددی که برای متعادل کردن بازار پیش پای اوپک‌پلاس وجود دارد یک عامل مهم است که عمدتا خارج از کنترل این گروه است. در حالی که اوپک‌پلاس روی وضعیت بخش عرضه و اینکه این گروه تا چه میزان باید برای دستیابی به هدف قیمت خود نفت تولید کند متمرکز شده اما مشکلاتی که اکنون بازار نفت را فرا گرفته، ممکن است بزرگ‌تر باشد به خصوص اینکه کندی اقتصاد جهانی ممکن است به معنای تقاضای بسیار کمتر باشد که چنین مشکلی از عهده اوپک‌پلاس خارج خواهد بود.
این در حالی است که وزیر نفت عراق انتظار دارد با اجرایی شدن تصمیم اوپک و متحدان آن برای مهار تولید نفت، قیمت نفت اوایل سال آینده میلادی بالا ‌رود .
وزیر نفت عراق گفت انتظار دارد قیمت نفت در اوایل سال آینده میلادی با اجرای تصمیم اوپک و متحدانش برای مهار تولید نفت بالا ‌رود. تولید‌کنندگان اوپک و غیر‌اوپک اوایل ماه جاری در مورد کاهش قیمت نفت به توافق رسیدند .
ثمیر الغضبان در نشست سازمان کشورهای عربی صادر‌کننده نفت در کویت گفت: «ما خوش‌بین هستیم که کاهش فعلی در قیمت متوقف می‌شود، چون دیگر عرضه اضافی نفت در بازار نداریم.»
وزیر انرژی قطر هم اظهار داشت که این یک دوره سخت برای قیمت نفت بود .
سعد الکعبی گفت: «کشورهایی مثل عربستان بدون هیچ توجیهی نفت اضافی به بازار عرضه کرده‌اند.»

برای دریافت فایل پی دی اف (PDF) روزنامه به صفحه آرشیو روزنامه جهان صنعت مراجعه نمائید. 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *