شناسه خبر : 45364  |  لینک کوتاه:

آخرین اقدام ایران برای دریافت پول گاز و برق از عراق

عراق در حالی موفق به دریافت معافیت ۹۰ روزه از آمریکا برای واردات گاز و برق از ایران شده که این دو کشور همسایه هنوز درباره نحوه پرداخت پول گاز و برق به نتیجه نرسیده‌اند و قرار است وزرای نفت و نیروی ایران برای بررسی این موضوع به عراق سفر کنند.
ماجرای نحوه‌‌ پرداخت پول گازی که از ایران به عراق صادر می‌شود، سر دراز دارد و موضوع پرونده دریافت غذا در ازای پول گاز نیز در این ماجرا مطرح شد؛ پرونده‌ای که در ‌هاله‌ای از ابهام قرار دارد و اگرچه سیدحمید حسینی‌ عضو هیات نمایندگان اتاق ایران‌ آن را تکذیب کرد و امیرحسین زمانی‌نیا‌ معاون وزیر نفت‌ درباره اخباری مبنی بر اینکه عراق در ازای پول گاز به ایران اقلام بشردوستانه و غذا بدهد، توضیح داد: این حرف درست نیست. البته در این حد درست است که عواید حاصل از فروش نفت و احتمالا منابع دیگری که در خارج از ایران می‌ماند، بعید نیست با محدودیت‌هایی برای مصرف مواجه شود و این فقط محدود به اقلام انسان‌دوستانه که شامل غذا هم می‌شود، نیست و چیزهای دیگری را هم شامل خواهد شد.
البته طبق قرارداد، عراق‌ باید پول گاز را با دینار پرداخت کند اما به نظر می‌رسد رییس بانک مرکزی این کشور با پرداخت یورو موافق نیست و درحالی عراقی‌ها پیشنهاد دینار را مطرح کرده بودند که چندی پیش اعلام شد حتی این موضوع هم در عراق درحال بررسی است. در این راستا‌ یک منبع آگاه در وزارت نفت به ایسنا گفت که این موضوع هنوز بین ایران و عراق برطرف نشده است.
در این میان‌ عراق که پیش از این از آمریکا معافیت ۴۵ روزه برای واردات گاز از ایران گرفته بود، مجددا موفق شد یک معافیت ۹۰ روزه برای واردات برق و گاز از ایران بگیرد. این در حالی است که دو کشور هنوز درباره نحوه پرداخت پول ایران به توافق نرسیده‌اند و طرف ایرانی همچنان بر یورو و طرف عراقی بر دینار اصرار دارند.
در این راستا‌ سیدحمید حسینی‌ دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عراق‌ از سفر وزیر نیرو و وزیر نفت به عراق برای بررسی پرداخت پول برق و گاز ایران خبر داد و به ایسنا گفت: طبق برنامه‌ای که اعلام شده، قرار است اردکانیان‌ پنجم دی‌ماه و زنگنه‌ روز دوشنبه برای بررسی این موضوع به عراق سفر کنند.
وی تاکید کرد: بعید می‌دانم طرف عراقی بپذیرد که پول گاز و برق را با واحد پولی غیر از دینار پرداخت کند.

برای دریافت فایل پی دی اف (PDF) روزنامه به صفحه آرشیو روزنامه جهان صنعت مراجعه نمائید. 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *