صفحه نخست ورود اعضاء ثبت نام ویژه نامه ها شناسنامه روزنامه تماس با ما         |          سه شنبه, ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷   Tuesday 24 April 2018
کانال تلگرام جهان صنعت

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام

آرشیو نسخه PDF
ویژه نامه‌های جهان صنعت


۰۴

اردیبهشت
۱۳۹۷
شمـاره


بازرسان گفته‌اند که ظن قوی به وقوع فسادی با مشارکت تعدادی از مقام‌های مجمع پارلمانی شورای اروپا در ارتباط با اتهام ارتشا در رسوایی موسوم به خاویارگیت دارند‌.
یک تحقیقات خارجی نشان داد ظن قوی وجود دارد که برخی اعضای فعلی و سابق مجمع پارلمانی شورای اروپا در فعالیت‌هایی با ماهیت مفسدانه دست داشته‌اند و این فعالیت‌ها به نفع جمهوری آذربایجان بوده است‌. مجمع پارلمانی شورای اروپا بازوی پارلمانی این شورا محسوب می‌شود و در حفظ حقوق بشر، دموکراسی و حاکمیت قانون تمرکز دارد‌. ۳۲۴ عضو اصلی این مجمع متشکل از نمایندگان پارلمان ۴۷ کشور از جمله ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا هستند‌.
این گزارش تصریح کرد: چند عضو سابق یا فعلی مظنون هستند به اینکه رشوه‌هایی متشکل از خاویار، فرش و اقامت در هتل‌های لوکس در شهر باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان دریافت کرده و به نوعی آنها را خریده‌اند‌.
بر همین اساس قرار بوده که آنها در ازای این رشوه‌ها علیه گزارشی در ژانویه ۲۰۱۳ در ارتباط با وضعیت زندانیان سیاسی در این جمهوری اتحاد جماهیر شوروی سابق رای دهند‌. این گزارش خاطرنشان کرده این نهاد تحقیق‌کننده دریافته که چند عضو فعلی و سابق مجمع پارلمانی شورای اروپا در فعالیت‌هایشان در ارتباط با جمهوری آذربایجان برخلاف استانداردهای اخلاقی این مجمع عمل کرده‌اند‌. میشل نیکولتی، رییس این مجمع به خبرنگاران گفت: این نمایندگان پارلمان دخیل در این رسوایی به معلق کردن فعالیت‌هایشان دعوت شده‌اند تا یک کمیته مجمع پارلمانی شورای اروپا به بررسی وضعیت آنها به صورت مورد به مورد بپردازد‌.
این گزارش تحقیقی متشکل از بیش از ۲۰۰ صفحه توسط سه کارشناس شامل یک قاضی سابق فرانسوی به همراه رییس انگلیسی سابق دادگاه حقوق بشر اروپا و یک قاضی سوئدی سابق این دادگاه تهیه شده است‌.
انتشار این گزارش با افتتاح نشست بهاره مجمع پارلمانی شورای اروپا همراه شده است‌. این مجمع که قدرت قانونگذاری ندارد هر ساله به مدت چهار هفته در استراسبورگ نشست‌هایی دارد تا درباره دفاع از حقوق بشر یا مبارزه با فساد بحث و مذاکره کند‌. در مجمع پارلمانی شورای اروپا تمامی کشورهای اروپایی از جمله روسیه، ترکیه و آذربایجان نیز عضویت دارند‌. یکی از وظایف این شورا نظارت بر پیمان حقوق بشر اروپاست و قضات دادگاه حقوق بشر اروپا و مامور حقوق بشر را انتخاب می‌کند و کشورهای عضو موظفند به گزارش‌های آن پاسخ دهند‌. در گزارش کمیسیون تحقیقات نام کارین اشترنتس عضو حزب دموکرات‌مسیحی آلمان هم ذکر شده است‌. این نماینده آلمانی از حضور برای پاسخگویی به قاضی‌هایی که در رابطه با پرونده رشوه‌خواری تحقیق می‌کنند سر باز زده است‌. در گزارش ۲۰۰ صفحه‌ای تحقیقات آمده است که اشترنتس غیرمستقیم از جمهوری آذربایجان پول دریافت کرده است‌.
در گزارش کمیسیون اروپا نام ادوارد لینتنر، عضو سابق حزب سوسیال‌مسیحی آلمان هم ذکر شده که نقش مهمی در پرونده رشوه‌خواری داشته است‌. لینتر یکی از لابیست‌هایی است که شرکتش در جمهوری آذربایجان فعالیت و از این کشور پول دریافت می‌کرده است‌. در گزارش آمده است که کارین اشترنتس هم در شرکت او کار می‌کرده است‌. نام پدرو آگرامونت، رییس مجمع پارلمانی شورای اروپا هم در گزارش آمده است‌. آگرامونت در اکتبر ۲۰۱۷ ریاست مجمع پارلمانی اروپا را برعهده داشت که بعدا استعفا داد‌.