صفحه 1 ، صفحه اول » روزنامه جهان صنعت
یکشنبه 4 آبان 1393    Sunday 26 October 2014
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
 صفحه 1 ، صفحه اول    یکشنبه 04 آبان 1393  

 
 
 
واکنش عراقچی به اظهارات شرمن: عقبگردی در کار نیست

نشست 1+ 5 فردا در لندن برگزار می‌شود

گروه ایران- وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا قرار است دوشنبه هفته جاری برای دیدار با اعضای 1+5 و گفت‌وگو درباره مذاکرات هسته‌ای ایران به لندن پایتخت انگلیس سفر کند.
به گزارش خبرگزاری‌ها، این سفر در حالی انجام می‌شود که تنها پنج هفته تا پایان ضرب‌الاجل 24 نوامبر برای حصول توافق نهایی میان ایران و گروه 1+5 فرصت باقی است.
خبرگزاری فرانسه در این رابطه گزارش داده است که هنوز مشخص نیست که مقامات ایرانی در لندن حضور داشته باشند اما ویلیام برنز، معاون وزیر امور خارجه آمریکا که از دوران ریاست‌جمهوری جورج بوش در مذاکرات هسته‌ای گروه 1+5 با ایران شرکت دارد و روز جمعه رسما بازنشسته شده بود اما با درخواست اوباما همچنان در مذاکره با ایران شرکت می‌کند.
برنز پیشتر اعلام کرده بود که قصد دارد در سال 2013 میلادی بازنشسته شود اما باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا از او خواسته بود که تا نوامبر امسال (آذرماه) در سمتش باقی بماند.
وندی شرمن نیز روز پنجشنبه از مقامات ایرانی خواست تا با توجه به فرصت کم باقیمانده تصمیم درست را اتخاذ کنند. وی مسوولیت عدم حصول توافق را متوجه ایران دانست و گفت: اگر ایران به معنای واقعی خواهان حل اختلافات با جامعه جهانی و هموار کردن مسیر لغو تحریم‌های اقتصادی است هیچ فرصتی بهتر از زمان باقیمانده تا 24 نوامبر ندارد.
وی تاکید کرد: اکنون زمان آن است که به این کار پایان داده شود.
عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان نیز روز گذشته در ارتباط با این اظهارات وندی شرمن گفت: مذاکرات ایران با کشورهای 1+5 در مسیر سخت و پرفراز ونشیبی پیش می‌رود و اتمام آن در مهلت مقرر از چشم‌انداز روشنی برخوردار نیست و بدون تردید تلاش برای مذاکره از طریق رسانه‌ها به جای میز مذاکره و بیان علنی مطالبات سیاسی به‌خصوص چنانچه با زیاده‌خواهی‌های غیرمنطقی همراه باشد نه تنها کمکی به پیشبرد مذاکرات و رسیدن به توافق نهایی تا قبل از موعد مقرر نمی‌کند بلکه مسیر دشوار فعلی را سخت‌تر و ناپیمودنی می‌کند.
ادامه در صفحه 2

 

آخرین وضعیت بازار مسکن‌؛ رشد 40 درصدی خرید و فروش آپارتمان
رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران با پیش‌بینی افزایش نسبی حجم معاملات مسکن در پاییز امسال، از ثبات قیمت‌ها تا پایان آذرماه خبر داد و گفت که هر چند در مهرماه امسال معاملات مسکن نسبت به شهریورماه کاهشی بود اما خرید و فروش آپارتمان در مقایسه با مهر سال گذشته بیش از 40 درصد افزایش پیدا کرده که این رشد نشان‌دهنده فاصله گرفتن از عمق رکود مسکن می‌تواند باشد.
به گزارش « جهان صنعت»، حسام عقبایی با تاکید بر اینکه دوره‌های رکود و رونق و همچنین شدت آنها معمولا از مقایسه‌های سالانه قابل برآورد و بررسی است و تحولات کوتاه‌مدت ماهانه معیار دقیقی برای مطالعه روند‌ها نیست، افزود: هر چند معاملات مسکن با ورود به ایام محرم با کاهش طبیعی مواجه می‌شود اما پیش‌بینی می‌گردد در ماه‌های باقیمانده از سال93 حجم معاملات چه در حوزه خرید و فروش و چه در حوزه اجاره در مقایسه با مدت مشابه سال92 با افزایش همراه شود.وی با تاکید بر ثبات قیمت‌ها همزمان با افزایش تعداد معاملات در پاییز‌ خاطرنشان کرد: از ابتدای سال 93 تا انتهای مهر‌ماه، بیشترین نقل و انتقالات اجاره در شهر تهران در ماه تیر صورت گرفته است.
صفحه 10 را بخوانید

 

خشکسالی مدیریت در ایران
سالار ایرانزاد - مطمئن‌ترین راه گریز از زیر بار مسوولیت صدمه‌ای که به یک مجموعه اقتصادی و اجتماعی وارد می‌شود این است که گناه اتفاق حادث شده متوجه کسی شود که در قید حیات نیست یا متوجه چیزی شود که بالقوه قدرت دفاع از خود را ندارد. نمونه این مسوولیت‌گریزی طی سال‌های اخیر در زمینه آب در این کشور به بارزترین شکل خود جلوه‌گر شده است. در اینکه بخش قابل توجهی از وسعت این مملکت را صحراهای خشک و لم یزرع (لوت و نمک) پوشانیده است شکی نیست و در عین حال در اینکه طی سال‌های اخیر در بخش‌هایی از ایران بارندگی کاهش یافته است جای تردیدی وجود ندارد اما اینکه در شرایط فعلی اقلیمی کشور گناه کم‌آبی و جیره‌بندی و سایر مشکلات به گردن دو عامل یادشده انداخته شود چیزی جز عوام‌فریبی و توجیه مدیریت ضعیف در این زمینه نیست.
اگر کشورهایی مانند عربستان، امارات، عمان و کویت که هیچ‌گاه برف ندیده‌اند به چنین عذرهایی متوسل شوند چندان شگفت نیست و نیز اگر کشورهایی مانند اغلب کشورهای آفریقایی صدمات و لطمات دامی و زراعی خود را متوجه مضایق آسمانی کنند ایرادی بر آنها وارد نیست اما نسبت دادن تمامی خشکسالی و کم‌آبی ایران به کاهش نزولات آسمانی کفران نعمت است و سوء‌مدیریت.
این درست است که از نظر جغرافیایی بخش قابل توجهی از کشور را مناطق خشک و لم‌یزرع و کم باران پوشانیده است اما از نظر عملی و اجتماعی این مناطق آبی را از سایر قسمت‌های کشور جذب نمی‌کنند، از طرف دیگر در ایران معمولا هر سال جان تعدادی از افراد به‌خاطر بسته شدن بعضی راه‌های روستایی به علت بارش برف سنگین به مخاطره می‌افتد. ایران کشوری است که معمولا در هر سال بر اثر بارندگی زیاد صدمات و خسارات قابل توجه جانی و مالی می‌بیند. چگونه می‌توان کشوری که در اکثر سال‌ها در قسمت‌هایی از آن بارش برف و باران اثر منفی بر جای گذاشته را در زمره کشورهای دچار خشکسالی برشمرد؟ همچنین فراموش نشود که تا گذشته‌ای نه‌چندان دور طرح فروش آب به کشور همسایه در دست بررسی بود بنابراین این را نمی‌توان پذیرفت که از یک مخزن (سفره زیرزمینی) بتوان به کشور همسایه آب پمپاژ کرد اما به استان‌های همجوارش، نه. مشکلات ناشی از کمبود آب که اخیرا به وجود آمده است تماما واقعیت دارد و غیرقابل انکار است اما آنچه حائز کمال اهمیت است این است که مشکلات به‌وجود آمده ناشی از اعمال مدیریت ضعیف یا اصولا عدم اعمال مدیریت در بخش آب کشور است.
این باور و این تفکر که در هر کشور برف و باران بارید سرسبزی هست در غیر این صورت کم باران است و محکوم به خشکسالی و قحطی با دانش و تکنولوژی کنونی جهان همخوانی ندارد. اینکه گفته شود هر جای یک کشور بارندگی کافی بود آثار آبادانی نیز دیده خواهد شد و هر جای آن کشور بارندگی نشد (حتی اگر اصلا بارندگی نشود) محکوم به خشکی و نابودی است نگرشی است که بیشتر به دوران انسان‌های اولیه برمی‌گردد.
درحالی که دنیای غرب با استفاده از دانش و تکنولوژی ابرهای بی‌حاصل را بارور کرده و وادار به بارش می‌کند قطعا باید بتوان آبی را که به زمین نازل شده را مهار کرد و از آن بهره برد.
ادامه در صفحه 3

 

 
     


 

 آرشیــو صفحات

 

 

 

   

 

 آرشیــو PDF

 

 

 

   

ویژه نامه های پیشین
عناوین
1
 صفحه اول
2
 ایران
3
 اقتصاد
4
 جهان
5
 بورس
6
 جدول بورس
7
 صنعت
8
 فرهنگ و هنر
9
 فناوری اطلاعات
10
 مسکن و عمران
11
 بورس
12
 بازرگانی
13
 انرژی
14
 جامعه
15
 ورزش
16
 روزنامچه