صفحه 1 ، صفحه اول » روزنامه جهان صنعت
یکشنبه 31 فروردین 1393    Sunday 20 April 2014
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
 صفحه 1 ، صفحه اول    دوشنبه 01 اردیبهشت 1393  

 
 
 
دلار از مرز ۳۲۰۰ تومان گذشت
گروه اقتصادی- درحالی که رییس کل بانک مرکزی تاکید کرده بود نوسانات ارزی بازار پایدار نیست، از صبح دیروز بازار ارز مجددا وارد مدار صعودی شده به نحوی که در جدیدترین قیمت‌ها نرخ دلار آزاد ۳۲۰۵ تومان شده است.
نوسانات در بازار ارز از روزهای گذشته یک بار دیگر تشدید شده به نحوی که دلار در آخرین روزهای هفته‌ای که سپری شد
 3210 تومان قیمت خورد و همین امر موجب شد تا ولی‌الله سیف، رییس کل بانک مرکزی واکنش نشان داده و اعلام کند  که نوسانات موجود در بازار پایدار نیست.
البته روز شنبه برای بازار مدار نزولی بود و برخلاف دو روز پایانی هفته گذشته قیمت‌ها با کاهش همراه شد ولی از صبح روز گذشته و با گشایش بازار خبرهای دریافتی حاکی از صعودی شدن مدار قیمت‌ها بود.
به گونه‌ای که دیروز دلار در بازار آزاد و از سوی صرافی‌ها با قیمت 3205 تومان قیمت‌گذاری و فروخته شد همچنین یورو با قیمت 4410 تومان، پوند انگلیس با قیمت 5350 تومان، درهم امارات متحده عربی با قیمت 871 تومان و یوآن چین با قیمت 530 تومان به فروش می‌رسید.

ادامه در صفحه 3

 

شمارش 67/49 درصد آرای انتخابات افغانستان: عبدالله همچنان پیشتاز است
فارس- پس از گذشت یک هفته از اعلام اولین نتایج مقدماتی انتخابات، عصر دیروز دومین بخش نتایج مقدماتی از سوی مسوولان کمیسیون انتخابات اعلام شد که عبدالله عبدالله با به‌دست آوردن 4/44 درصد آرا پیشتاز انتخابات است.
کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان براساس نتایج آرای شمارش شده که 67/49 درصد نتایج مقدماتی را شامل می‌شود، عبدالله‌عبدالله را پیشتاز اعلام کرد.

 

رهبر معظم انقلاب در دیدار شاعران و ذاکرین اهل بیت علیهم‌السلام: اختلاف‌افکنی بین شیعه و سنی شمشیری در دست دشمنان است

پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر رهبری- در خجسته سالروز ولادت باسعادت بانوی برگزیده دو عالم حضرت صدیقه‌کبری سلام‌الله علیها و فرزند برومندش امام خمینی کبیر (ره) فضای حسینیه امام خمینی مملو از عطر دل‌انگیز فضایل و مناقب فاطمی شد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار که با حضور جمعی از شاعران و ذاکرین اهل بیت علیهم‌السلام برپا شد با تبریک ولادت حضرت زهرا سلام‌الله علیها و گرامیداشت تقارن این روز با میلاد امام خمینی (ره) درس بزرگ زندگی فاطمه زهرا سلام‌الله علیها را برای جامعه بشری «تلاش»، «کوشش» و «پاک زندگی کردن» خواندند و افزودند: مجالس مذهبی فرصتی منحصر‌به‌فرد در بیان درس‌های مهم زندگی ستارگان فروزان دین است و باید با انتقال محتوا و مضمون هنرمندانه، آگاهی‌بخش، بیدارگر، امیدوارکننده، وحدت‌آفرین و رعایت کامل حدود شرعی در مراسم مذهبی، این مسوولیت و فرصت را در خدمت مقابله با توطئه‌های پیچیده دشمنان اسلام و همچنین پیشبرد اهداف نظام اسلامی قرار داد.
رهبر انقلاب اسلامی برگزاری مراسم معنوی برای ائمه در نظام اسلامی را یک فرصت مغتنم و از نعمت‌های بزرگ الهی دانستند و افزودند: اگرچه ذهن محدود بشری نمی‌تواند ابعاد شخصیت‌های آسمانی و افلاکی از قبیل فاطمه زهرا سلام‌الله علیها را به درستی محاسبه کند اما لازم است رفتارها و مقامات معنوی این بزرگان به عنوان الگو برای رسیدن به اهداف بزرگ اجتماعی در پیش‌روی ما قرار گیرد.ایشان حیات طیبه اسلامی و ایجاد جامعه‌ای آباد، آزاد، مستقل، برخوردار از اخلاق والا و متحد و یکپارچه و شکل‌گیری جامعه متقی و پرهیزگار را نمونه‌هایی از اهداف جامعه اسلامی برشمردند و تاکید کردند: رسیدن به چنین جامعه‌ای تنها با ورع و کوشش و دوری از تنبلی و بیکاری و مایوس شدن محقق خواهد شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رواج و ریشه‌دار شدن سنت ستایشگری خاندان پیامبر اکرم (ص) در کشور را توسط هزاران نفر از مداحان باذوق و هنرمند یک فرصت دانستند و افزودند: این فرصت و امکان بزرگ، مسوولیت‌ها و تعهداتی را نیز به همراه خود دارد که می‌تواند زمینه‌ساز تحول در کشور شود.
ایشان با اشاره به تلاش‌های پرحجم دشمنان انقلاب اسلامی در جهت تخریب اعتقادات و باورهای مردم و ایجاد انحراف در مسیر حرکت نظام اسلامی و ملت پرافتخار ایران با استفاده از ابزارهای پیچیده ارتباطاتی و الکترونیکی خاطرنشان کردند: هدف دشمن به‌زانو درآوردن اسلام و جلوگیری از الگو شدن جامعه شیعی و معارف شیعی در دنیاست.رهبر انقلاب اسلامی افزودند: نظام اسلامی در مقابل این توطئه و طراحی پیچیده دشمن، امکانات و ابزارهای منحصر‌به‌فردی را در اختیار دارد که مجالس و هیات‌های مذهبی و مخاطبه چهره به چهره با مردم از طریق منبر و مداحی، یکی از این امکانات منحصر‌به‌فرد است.
ایشان استفاده نامناسب از این فرصت ارزشمند و بی‌نظیر را کفران نعمت الهی خواندند و در تبیین برخی مصادیق ضایع کردن فرصت منبر و مداحی گفتند: اگر نتیجه مداحی و منبر، ناامید کردن مردم به آینده باشد یا اینکه نسبت به وضعیت و وظایف جامعه ایجاد آگاهی نکند، این فرصت هدر رفته است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای آسیب زدن به وحدت و اختلاف‌افکنی میان شیعه و سنی را یکی دیگر از مصادیق کفران نعمت دانستند و افزودند: بارها تکرار کرده‌ایم که در جلسات دینی نباید به کینه‌ورزی‌های مذهبی دامن زد زیرا مثل روز روشن است که اختلاف‌افکنی بین مسلمانان همچون شمشیری در دست دشمنان اسلام، مقصود آنان را برآورده می‌کند.ایشان با اشاره به توصیه بزرگان دنیای اسلام به وحدت افزودند: ما افتخار می‌کنیم که شیعه علوی هستیم و افتخار می‌کنیم که امام بزرگوار ما پرچم ولایت را سر دست گرفت و وسیله‌ای شد تا دنیای اسلام اعم از شیعه و غیرشیعه به اسلامیت خود افتخار کنند اما نباید با رفتار و گفتار نابخردانه شمشیر اختلاف‌افکنی دشمن را تیز کرد.
توصیه بعدی رهبر انقلاب اسلامی به جامعه مداحان، ضرورت رعایت دقیق «حدود و ضوابط شرعی» در محیط‌های مراسم مذهبی بود.
ایشان محیط‌های مداحی و هنر مذهبی را محیطی «پاک و مطهر» خواندند و خاطرنشان کردند: این محیط باید همچنان طاهر و عفیفانه باشد و نباید برخی بی‌قیدی‌ها و بی‌مبالاتی‌ها به دنیای هنر اسلامی و مذهبی نیز نفوذ و رسوخ کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان سخنانشان انتخاب «مضمون و محتوای آموزنده و آگاهی بخش» را یک ضرورت دیگر در هنر ستایشگری اهل بیت برشمردند و گفتند: نوحه‌های آگاهی‌بخش و بیدارگری که در دوران شور و هیجان انقلاب اسلامی در سراسر کشور سروده و خوانده می‌شد، تاثیر شگرفی در پیروزی انقلاب اسلامی داشت.

 

کاهش نرخ سود  به شرط مهار تورم
سعید لیلاز*  - وزیر اقتصاد اعلام کرده است که در راستای حمایت از بازار سرمایه کاهش نرخ سود بانکی در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار می‌گیرد اما نکته قابل تامل در سخنان ایشان این است که اگر سیاست دولت در کاهش نرخ سود بانکی فقط برای حمایت از بازار سرمایه باشد، نرخ تورم به شدت افزایش و نرخ رشد اقتصادی کاهش می‌یابد به طوری‌که با کاهش نرخ سود بانکی قطعا بازار سرمایه وضعیت بهتری پیدا می‌کند اما بدون تردید فرآیند کاهش نرخ تورم یا فرآیند افزایش امکانات مالی و بانکی برای پرداخت وام به بنگاه‌های اقتصادی مختل خواهد شد این در حالی است که اگر کاهش نرخ سود بانکی همراه با مهار نرخ تورم باشد اقدام مناسبی است و رشد اقتصادی را هم در پی خواهد داشت.
به هر سو اقتصاد ایران در حال حاضر در یک شرایط بسیار استثنایی قرار دارد چراکه در عین حال که رکود بر اقتصاد حکمفرماست، تورم هم نوسان شدیدی دارد به همین دلیل دولت باید نرخ سود را مدیریت کند.در شرایط فعلی بازار شکست خورده است و دولت نمی‌تواند تعیین نرخ سود را به بازار بسپارد اما در چنین وضعیتی باید دست بانک‌ها را برای افزایش نرخ سود بانکی تا 25 درصد باز گذاشت.در حال حاضر تصمیم‌گیری در مورد کاهش، افزایش یا ثابت نگه‌ داشتن نرخ سود بانکی تصمیم بسیار مهمی است.زمانی که اقتصاد در شرایط مناسبی قرار دارد، دولت نرخ سود بانکی را تعیین نمی‌کند  بلکه  بازار آن را تعیین می‌کند اما در ایران با توجه به شرایط کنونی نمی‌توان نرخ بهره را به دست بازار سپرد.نرخ سود بانکی باید بر مبنای نرخ تورم و شرایط اقتصادی تعیین شود. با افزایش نرخ سود بانکی سپرده‌های جاری به سپرده‌های بلندمدت تبدیل می‌شوند و شبکه بانکی می‌تواند با آرامش بیشتری وام‌های طولانی‌مدت در اختیار وام‌گیرندگان قرار دهد. افزایش نرخ سود بانکی منجر به کاهش سرعت گردش پول و کاهش تورم می‌شود اما از طرف دیگر کاهش سرعت گردش پول از رونق اقتصاد می‌کاهد.زمانی که نرخ بهره پایین‌تر از تورم باشد، نرخ رشد نقدینگی افزایش، منابع بانکی کاهش و نرخ تورم نیز به شدت افزایش می‌یابد و از طرفی فساد بانکی به دلیل ایجاد صف‌های طولانی برای دریافت وام افزایش می‌یابد. بنابراین در شرایط فعلی اگر نرخ سود بانکی تا 25 درصد افزایش یابد، فساد در شبکه بانکی کاهش می‌یابد و تورم نیز مهار می‌شود و از طرفی متقاضیان دریافت وام هم واقعی‌تر می‌شوند.راهکار اساسی ساماندهی سیستم بانکی افزایش نرخ سود بانکی است و افزایش نرخ سود تا 25 درصد به‌گونه‌ای است که نرخ تورم و نقدینگی کنترل می‌شود و در عین حال سپرده‌گذاران هم متضرر نمی‌شوند و به تولید هم آسیب جدی نمی‌رسد.در کل با روی کار‌ آمدن دولت یازدهم تدابیری که در حوزه اقتصادی صورت گرفته است حداکثر اقداماتی بوده که امکان رخ دادن داشته است.
* کارشناس اقتصادی 

 
     
 

 آرشیــو صفحات

 

 

 

   

 

 آرشیــو PDF

 

 

 

   

ویژه نامه های پیشین
عناوین
1
 صفحه اول
2
 ایران
3
 اقتصاد
4
 جهان
5
 بورس
6
 جدول بورس
7
 صنعت
8
 فرهنگ و هنر
9
 فناوری اطلاعات
10
 مسکن و عمران
11
 بورس
12
 بازرگانی
13
 انرژی
14
 جامعه
15
 ورزش
16
 روزنامچه