صفحه 1 ، صفحه اول » روزنامه جهان صنعت
پنج شنبه 27 شهریور 1393    Thursday 18 September 2014
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
 صفحه 1 ، صفحه اول    پنج شنبه 27 شهریور 1393  

 
 
 

آینده «بریتانیای کبیر»  در ابهام : رفراندوم  اسکاتلند؛ استقلال یا اتحاد

گروه بین‌الملل-  امروز پنجشنبه 18 سپتامبر 2014 (27 شهریور93)‌ مردم اسکاتلند برای انتخاب آینده خود به پای صندوق‌های رای می‌روند. پس از گذشت 307 سال اسکاتلندی‌ها میان دو گزینه استقلال یا ادامه اتحاد با بریتانیای کبیر یکی را باید انتخاب کنند‌. نتیجه رفراندوم هرچه باشد، برای طرفین مساله یعنی اسکاتلند و انگلیس منافع و ضررهایی را در پی خواهد داشت که در این میان در صورتی که گزینه استقلال رای بیاورد، هر دو طرف از منظر جغرافیایی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی با دگرگونی و مشکلات زیادی روبه‌رو می‌شوند در صورتی که رای بر ماندن باشد اسکاتلند با شرایط تازه‌ای به اتحاد خود با بریتانیای کبیر ادامه می‌دهد‌.
براساس سه نظرسنجی مختلف مشخص شد که حامیان اتحاد اسکاتلند با بریتانیا یک روز مانده به برگزاری رفراندوم استقلال چهار درصد از جدایی‌طلبان پیشی گرفته‌اند‌. به گزارش رویترز، بنابر نظرسنجی‌های موسسات ICM OPinium و Survation مشخص شد که حمایت از استقلال اسکاتلند از بریتانیا 48 درصد است درحالی که
 52 درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی خواهان باقی ماندن این منطقه تحت امر انگلیس هستند‌.
صفحه 4 را بخوانید

 

آسیب شناسی دلایل رکود در ایران؛ رانت سیاسی عامل رشد بی کیفیت اقتصاد
گروه اقتصاد - در اقتصاد سیاسی رانتی ایران، اتکای غیرعادی به درآمدهای نفتی باعث شده در برخی دوره‌ها رشدهای
 بی‌کیفیت را در کشور تجربه کنیم. در 10 سال اخیر بانک‌ها بالاترین سهم در دامن زدن به فضای سوداگری و ضد تولید را داشتند بنابراین چگونه می‌شود بدون تغییر وضعیت ساختاری آنها و اختیار دادن بیشتر به بانک‌ها به ساماندهی وضعیت تولید پرداخت.
فرشاد مومنی، استاد دانشگاه و علی دینی، کار‌شناس ارشد اقتصادی در میز گرد دلایل و راهکارهای خروج از رکود ایران که روزگذشته در پژوهشکده بازرگانی ایران برگزار شد، حضور یافتند. در این میزگرد مومنی اظهار داشت: طراحان و تدوین کنندگان این بسته سیاستی اذعان دارند وجه غالب این برنامه را تولید قرار دادند، هرچند برای ادامه تولید باید نفت فروش رود و درآمدهای حاصل از آن در اختیار تولید قرار گیرد اما تا زمانی که ساختار نهادهای موجود در اقتصاد تغییر نکرده، افزایش درآمدهای نفتی به عنوان یک نیروی محرکه به پس افتادگی اقتصادی ملی ایران دامن می‌زند.
صفحه 3 را بخوانید

 

چالش بزرگ روحانی در نیویورک
علی بیگدلی* -  سال گذشته که آقای روحانی به نیویورک رفته بود سخنانی بر پایه شعارهای انتخاباتی خود اظهار کرد، این سخنان که بیشتر در زمینه حقوق شهروندی و قومیت‌ها و... بود بسیار مورد پسند غربی‌ها قرار گرفت اما این سفر متفاوت است زیرا رییس‌جمهور در شرایط کنونی با چالش‌هایی مواجه است.
چالش بزرگ روحانی به گزارش آژانس انرژی اتمی مربوط می‌شود زیرا برخلاف گزارش‌های پیشین در این گزارش از عدم همکاری کامل ایران صحبت شده است و این حتما در روند مذاکرات هسته‌ای اثرگذار است. علاوه بر این سفر اخیر آقای  ظریف به مسکو که قراردادهای سنگینی را در پی داشت در این شرایط اصلا به نفع ما نبوده است. به اعتقاد من، نگاه به شرق و دوری از غرب می‌تواند در جریان مذاکرات هسته‌ای آسیب‌هایی در پی داشته باشد. از سوی دیگر اختلافات میان ایران و آمریکا باعث شد تا ما به ائتلاف علیه داعش دعوت نشویم که این عدم تفاهم نشانه‌ای برای عدم تفاهم در موضوعات دیگر مانند پرونده هسته‌ای است.نمی‌دانیم که روحانی در سخنرانی امسال خود چه خواهد گفت اما قطعا اظهاراتی مثل سال قبل نتیجه‌بخش نیست و رییس‌جمهور حتما در خصوص موضوعاتی مثل خلع سلاح در خاورمیانه و دعوت جهانیان به صلح صحبت می‌کند. همچنین می‌تواند به موضوع سرمایه‌گذاری اقتصادی در ایران که مقدمات آن فراهم شده است نیز اشاراتی داشته باشد. به هر ترتیب کار روحانی در این سفر سخت‌تر از سال گذشته است و این سفر بی‌فروغ‌تر از سفر قبلی است.
* کارشناس مسایل بین‌الملل

 

ورود سالانه 30 میلیارد عدد چوب بستنی
بخش بزرگی از منتقدان واردات کالاهای چینی معتقدند بسیاری از این کالاها را می‌توان در داخل ایران نیز تولید کرد و اجازه ورود این کالاها تنها ضربه به تولیدات ملی است.
چندی پیش اعلام شد ایران سالانه ۳۰ میلیارد عدد چوب بستنی از چین وارد می‌کند که این رقم معادل ۹۵ درصد چوب بستنی مورد نیاز کارخانجات تولید بستنی در ایران است و در عین حال سه کارخانه در کرج، زنجان و اصفهان هم قادر به تولید  چوب بستنی هستند.
از سوی دیگر حجم واردات کالاهای پزشکی از چین هم حدود ۱۰۰ میلیون دلار است در حالی که به گفته مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت اغلب این کالاهای مصرفی، مانیتورها و تخت‌های بیمارستانی در داخل نیز  تولید می‌شود.

 

 

 

 
     


 

 آرشیــو صفحات

 

 

 

   

 

 آرشیــو PDF

 

 

 

   

ویژه نامه های پیشین
عناوین
1
 صفحه اول
2
 ایران
3
 اقتصاد
4
 جهان
5
 بورس
6
 جدول بورس
7
 صنعت
8
 فرهنگ و هنر
9
 فناوری اطلاعات
10
 مسکن و عمران
11
 بورس
12
 بازرگانی
13
 انرژی
14
 جامعه
15
 ورزش
16
 روزنامچه