صفحه 1 ، صفحه اول » روزنامه جهان صنعت
پنج شنبه 30 مرداد 1393    Thursday 21 August 2014
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
 صفحه 1 ، صفحه اول    پنج شنبه 30 مرداد 1393  

 
 
 

گزارش «جهان‌صنعت» از جلسه استیضاح وزیر علوم

 فرجی‌دانا: خدانگهدار

محمدعلی نجفی، سرپرست وزارت علوم و فرجی‌دانا مشاور رییس‌جمهور شد

گروه ایران- با وجود اینکه رایزنی‌ها برای استیضاح نشدن وزیر علوم از مدت‌ها قبل آغاز شده بود و رهروان ولایتی‌ها نیز به عنوان پراهمیت‌ترین و با نفوذترین فراکسیون مجلس روز گذشته از فرجی‌دانا حمایت کردند اما دفاع نسبتا بد وی در غیاب رییس‌جمهور به نتیجه نرسید و این وزارتخانه بی‌وزیر شد. به این ترتیب محمدعلی نجفی که سال گذشته نتوانسته بود اعتماد مجلس را برای وزارت آموزش‌وپرورش کسب کند، سرپرست وزارت علوم شد و فرجی‌دانا سمت مشاور رییس‌جمهور در امور علمی و آموزشی را گرفت.
در جلسه دیروز رضا فرجی‌دانا، وزیر علوم به همراه برخی از اعضای کابینه دولت از جمله اسحاق جهانگیری، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه،‌ سیف رییس کل بانک مرکزی، قاضی زاده‌هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، امین‌زاده معاون حقوقی رییس‌جمهور، مجید انصاری معاون پارلمانی رییس‌جمهور، مسعود سلطانی‌فر رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی، رضا رحمانی فضلی وزیر کشور، بیژن زنگنه وزیر نفت، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نوبخت سخنگوی دولت و حمید چیت‌چیان وزیر نیرو و... در جلسه علنی حاضر شد تا در مقابل استیضاح‌کنندگان از خود دفاع کند.
موافقان استیضاح
علیرضا زاکانی، نماینده مردم تهران به عنوان نخستین موافق استیضاح وزیر علوم به بیان دلایل استیضاح‌کنندگان پرداخت و به قانون‌شکنی، التهاب‌آفرینی، گروه‌گرایی، فعال کردن گسل‌های قومی- مذهبی و به‌کارگیری افراد فتنه‌گر در وزارت علوم اشاره کرد.
زاکانی گفت: جلسات متعددی با حضور وزیر، نمایندگان معترض، رییس مجلس و سایر نمایندگان تشکیل شد اما راه نادرست در کمال تحیر ادامه یافت. مجلس یک ماه به ایشان فرصت داد ولی در این یک ماه هم کاری انجام نشد بنابراین ما مجبور به استیضاح شدیم.
وی تاکید کرد: ‌رسانه‌های همسو با وزیر نیز با لجبازی، تهمت سیاسی بودن به نمایندگان و مجلس زدند و به اصطلاح با افشاگری مجرمانه و غیراخلاقی خود درباره بورسیه‌ها خواستند مجلس را تحت فشار قرار بدهند و دنبال تطمیع نمایندگان بودند. آنها جوسازی و توهین کردند و استیضاح را به سخره گرفتند و در نهایت امر وزیر ما را متهم به سهم‌خواهی کرد. ایشان در ماه رمضان در جلسه‌ای گفتند من هم اگر مجوز دانشگاه و رشوه می‌دادم نمایندگان با من کاری نداشتند اما آقای وزیر ما جز خیرخواهی از شما چیزی نخواستیم.
موسی غضنفرآبادی یکی دیگر از مخالفان وزیر علوم بود که در سخنان خود خاطرنشان کرد: باور عمیق دارم و خود را موظف می‌دانم که به دولت در انجام وظایف قانونی خود کمک کنم اما متاسفانه باید بگویم یقین دارم که وزیر محترم نتوانست دانشگاه‌ها را مدیریت کند و امروز مجبوریم این را بگوییم.
وی با انتقاد از اینکه وزیر علوم مجلس را باور نداشت، گفت: متاسفانه دکتر فرجی‌دانا چشم تیزبین مجلس و قدرت نظارتی مجلس را باور نکرد و مجلسی که هنوز صدای امام در گوش و جان نمایندگان آن پیچیده شده است را جدی نگرفتند و باید بداند که در مقابل شهدا، ایثارگران و آزادگان باید پاسخگو باشد و ایمان داشته باشد که در درون مجلس نهم، مجلس ششمی بیرون نخواهد آمد.
نماینده مردم بم در مجلس تاکید کرد: فرجی‌دانا اولین کسی بود که چرخ‌های اعتدال دولت را از ریل خارج کرد و متاسفانه عملکرد ایشان برای نمایندگان رضایتبخش نیست.
سیدحسین نقوی حسینی نیز طی سخنان خود در موافقت با استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به جنجالی شدن این موضوع در رسانه‌ها اشاره کرد و گفت: اینقدر در بوق روابط تیره دولت و مجلس نکوبید،‌ این همه تهدید و تهمت و توهین به استیضاح‌کنندگان برای چیست؟ استیضاح‌کنندگان چه می‌گویند؟ چه می‌خواهند؟ چرا اینقدر توهین می‌کنید؟ چرا اینقدر تهمت می‌زنید؟ مگر استیضاح وظیفه قانونی
مجلس نیست؟
وی خطاب به وزیر علوم گفت: آقای فرجی‌دانا چه کسی از شما رانت و دانشگاه و رشته خواست؟ مگر پشت پرده چه می‌گذرد؟ آیا خود من هیچ‌وقت با شما ملاقات کردم و چیزی خواستم؟ چرا
تهمت می‌زنید؟
این نماینده مجلس با بیان اینکه امروز در دانشگاه‌ها خطر وجود دارد، اظهار کرد:‌ دانشگاه‌ها دارند آبستن فتنه جدیدی می‌شوند بعضی می‌گویند دولت با شما بد می‌شود، پروژه‌های شما را متوقف می‌کند، نامه‌های شما را جواب نمی‌دهد. همه این بلاها سر ما بیاید اما ما از اصول‌، نظام و اسلام دفاع خواهیم کرد.
گفتنی است، حین سخنرانی نقوی حسینی که به عنوان موافق استیضاح صحبت می‌کرد کلیپی علیه فرجی‌دانا وزیر علوم پخش شد که به جلسه تشکل‌های دانشجویی که با حضور وزیر علوم بود، مربوط می‌شد. در آن جلسه دانشجویان در رابطه با انتساب سرپرست دانشگاه شهید چمران و دانشگاه اصفهان از وی سوال داشتند که وزیر گفته بود، متاسفم که سیستم اطلاعاتی مملکت اینقدر عقب مانده است.
همچنین در این کلیپ رعایایی، سرپرست فعلی دانشگاه شهید چمران اهواز را نشان می‌داد که به گفته آنها در تجمعی در سال 88 حضور داشته و در حال قرائت بیانیه فتنه‌گران بود. همچنین صحبت‌های توفیقی، مشاور وزیر علوم را نشان داد که در جمع متحصنین سال 88 سخنانی را برای آرام کردن متحصنین ایراد می‌کرد.
قاسم جعفری، علی‌اصغر زارعی و محمدحسن آصفری نیز در مخالفت با وزیر علوم صحبت کرده و به مواردی از همان دست اشاره کردند. علاوه بر این فیلم دیگری از سخنرانی محمدرضا خاتمی در مراسم 16 آذر دانشگاه تهران نیز پخش شد که وی در آن گفته بود « اینها زور دارند، پول دارند ولی عقل ندارند». « اینها بخش‌های بسیار کوچکی از جریان‌های سیاسی کشور هستند و نباید اصولگرایان را با آنها
یکی بدانیم».
لازم به ذکر است که روز گذشته فراکسیون روحانیت مجلس نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: ادامه مسوولیت آقای دکتر فرجی‌دانا را
به مصلحت نمی‌بیند.
مخالفان استیضاح
در ادامه جلسه دو نفر از نمایندگان مجلس در حمایت از وزیر علوم سخنرانی کردند. هروی که به عنوان مخالف اول استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری سخن می‌گفت، اظهار کرد: حال بر حسب وظیفه به نکاتی رسیده‌ام که جای تحسین و سپاس از وزارت علوم در عملکرد
 9 ماهه خود دارد و در تمام ایام حضورم در مجلس از نزدیک با مباحث و موضوعات آموزش عالی مشهود بود و نقاط قوت و ضعف آن را لمس کرده‌ام و از نزدیک با وزیر جلسات زیادی داشتم.
وی افزود: برخلاف بسیاری از عزیزان و حتی رسانه‌ها که مدعی‌اند وزارت علوم تعامل ضعیفی با کمیسیون داشته است باید اذعان کنم که مطلوب‌ترین و محسوس‌ترین تعامل را در زمان جناب آقای فرجی‌دانا تجربه کردم.
غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده رشت نیز دیگر موافق فرجی‌دانا بود که با تاکید بر اینکه شیوه حل اختلاف نظر‌ها استیضاح نیست، گفت: بورسیه‌ها بحث داغ استیضاح هستند، سه هزار نفر در این کشور بورسیه شدند وآقای فرجی‌دانا می‌گویند که بر حسب وظیفه قانونی احترام گذاشتیم اما باید آنها را با قوانین و آیین‌نامه‌ها تطبیق دهیم؛ 700 نفر با هیچ قاعده و قانونی و تابع هیچ ضابطه‌ای بورسیه شدند و در پرونده 270 نفر از بورسیه‌ها حتی یک برگ وجود ندارد چه جوابی می‌خواهیم به جوان‌هایی که قصد دارند بورسیه شوند، بدهیم؟ بگوییم در پرونده 270 نفر حتی یک برگ وجود ندارد؟ هیچ‌کس نمی‌تواند از آنها دفاع کند.
ادامه در صفحه 2

 

یادنامه مهندس هوشنگ سیحون به همراه مصاحبه‌ای منتشر‌نشده با او
زندگی « پدر معماری مدرن ایران» در آثارش جریان دارد
مهندس هوشنگ سیحون نیاز به معرفی چندانی ندارد. برخی او را پدر معماری مدرن ایران می‌دانند. فعالیت هنری و معماری وی در طول نیم‌قرن زبانزد همه عاشقان فرهنگ و هنر ایران زمین بوده است. وی سبک خاصی در معماری ایران پدید آورد که تلفیقی هماهنگ و موزون بین گونه‌های معماری سنتی و کهن ایران با فناوری، دانش مهندسی و سبک مدرن معماری جهان است.سیحون در خانواده‌ای آشنا با موسیقی به دنیا آمد. پدربزرگ او میرزا عبدالله فراهانی از پیشگامان موسیقی سنتی و معروف به پدر موسیقی سنتی ایران بود. مادر وی، مولود خانم‌ از نوازندگان تار و سه‌‌تار و نیز دایی او مرحوم احمد عبادی، استاد بزرگ سه‌تار بود. او پس از پایان تحصیل معماری در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران‌ به دعوت آندره گدار (اولین رییس دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران و رییس اداره باستان‌شناسی وقت ایران) برای ادامه تحصیل راهی پاریس می‌شود و در دانشسرای عالی ملی هنرهای زیبای پاریس (بوز آر) طی حدود سه سال تحت تعلیم ‌اوتلو زاوارونی‌ به تکمیل دانش معماری خود می‌پردازد و در سال ۱۳۳۰ فارغ‌التحصیل شده و به ایران باز می‌گردد.
صفحه‌های 8 و 10 را بخوانید

 

تابوی استیضاح شهردار می‌شکند؟
دو خبر این روزها مدام تیتر و عکس روزنامه‌ها می‌شوند؛ قتل یک دستفروش بر اثر ضرب و جرح ماموران شهرداری (با پنجه بوکس) و دیگری استیضاح وزیر علوم.
یک انسان مرده، خانواده‌ای داغدار شده. فرزندانی یتیم شدند، افکار عمومی جامعه ایرانی به شدت تحت تاثیر قرار گرفته و شهردار در پاسخ می‌گوید:
« این اتفاقات معمولا پیش می‌آید»
اما خبر دیگر، وزیری استیضاح می‌شود با آن ادله عجیب، موجی از نقد به دلایل استیضاح وزیر به راه می‌افتد، آنسو از منشای نامشخص لیستی از بورسیه‌ها منتشر می‌شود و این بار هم افکار عمومی باز متاثر می‌شود.چرا شورای شهر تهران مثل مجلس شورای اسلامی نمی‌تواند عمل کند؟ آیا استیضاح شهردار در اختیار آنها نیست؟ چرا شورای شهر تهران شبیه سایر شهرهای کشور در مسایل مهم و عمومی نظیر مرگ آن شهروندان به خاطر عدم وجود تجهیزات آتش‌نشانی یا همین قضیه آخر، یعنی قتل دستفروش  از خود واکنشی نشان نمی‌دهند؟
این وضع پایتخت ماست، براساس نگاه خود آقایان شهرداری هم پیش برویم که در هفته‌های گذشته داد سخن در خصوص عدم رعایت مسایل شرعی در ادارات شهرداری و لزوم تفکیک جنسیتی سر دادند، آیا عدم تفکیک جنسیتی مشکل بزرگ‌تری است یا قتل یک دوره گرد؟
ماجرا را که بخواهیم شرح بدهیم خود تراژدی خواهد بود، فحش دادن به پدر مقابل چشم پسر، کتک زدن او و در نهایت کتک زدن خود پسر که به کتک خوردن پدر اعتراض داشته است.هر جای دیگر دنیا بود این خبر مثل بمب منفجر می‌شد، اما اینجا سکوت برقرار است، ظاهرا حاشیه‌های استیضاح وزیر علوم مهم‌تر است!
چطور نمایندگان مجلس با داشتن اکثریت می‌توانند اهداف خود را پیش ببرند، اما در تهران یک انسان می‌میرد، شهردار به جای عذرخواهی می‌گوید،
  « این رخدادها معمول است».سوال اینجاست که چه زمانی ممکن است تابوی استیضاح از شهردار در شورای شهر تهران شکسته شود؟ آیا مرگ یک انسان کافی نیست؟ اگر شما پیش بروید آیا رای‌دهندگان به شما از شما حمایت نخواهند کرد؟

 

آیا بسته «خروج غیرتورمی از رکود» راه به جایی می‌برد
دکتر مرسل صدیق* - مشاور عالی اقتصادی ریاست محترم جمهوری پیشنهادی به دولت ارایه داده است که طی سال‌های 1393 و 1394 اقتصاد ایران بدون افزایش قابل توجه تورم از وضعیت رکودی فعلی خارج شود. محتوی این بسته در جلسات عمومی اتاق بازرگانی ایران، اتاق بازرگانی تهران و در کمیسیون‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفته و نظرات گوناگونی ارایه شده است. از طرفی این بسته به مجلس محترم ارایه شده است تا سریعا موارد آن بررسی و برای اجرا و کمک به واحدهای صنعتی و فعال کردن اقتصاد کشور ابلاغ شود. سرعت عمل در تهیه و تدوین این بسته از یک طرف و مهلت 20-10 روزه برای صاحبنظران برای ارایه نظرات اصلاحی و ارایه سریع به مجلس برای تصمیم‌گیری از طرف دیگر اهمیت موضوع خروج از رکود را نشان می‌دهد و از طرفی نیز این بیم را ایجاد می‌کند که چگونه ممکن است یک اقتصاد بزرگ که در یک وضعیت رکود قطعی قرار گرفته است با سرعت بتواند از باتلاق بزرگ بحران نجات یابد.نویسنده این مطالب طی چهار، پنج سال گذشته طی مقالات در نشریات و سخنرانی‌ها در اتاق بازرگانی ایران، تهران و مناظره و مصاحبه در رادیو و تلویزیون بر این موضوع تکیه داشته که جریان مالی‌گرایی Financialization در کشور به اوج خود رسیده است. بانک‌های دولتی و خصوصی متعددی تاسیس شده و در سراسر کشور شعب بانک‌ها به فعالیت پرداخته‌اند و نقدینگی‌های کوچک و بزرگ را جذب کرده و با پرداخت بهره‌های بسیار بالا نقدینگی‌ها را به تله انداخته‌اند و در آینده نقدینگی‌ها از تولید و فعالیت‌های سازنده دور شده و در زمین، ساختمان، سکه، ارز و... فعال خواهند شد، تولید کاهش یافته و اشتغال از بین خواهد رفت و جامعه با بحران بیکاری، تورم و رکود روبه‌رو خواهد شد. پیشنهاد شده بود بانک مرکزی استقلال خود را باز یابد و از زیرمجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی خارج شده و تحت نظر ارگانی متشکل از سه قوه به اضافه نماینده رهبری به‌عنوان یک ارگان مستقل اداره شود.عدم توجه به موقع به اینکه جامعه مالی کشور از مالی‌گرایی به سوی تولید در زمینه صنعت کشاورزی و معدن سوق پیدا کند از یک طرف و افزایش بدون توجیه و دلیل ارز دلار از 12260 ریال به 25000 ریال که در عمل 32000-35000 ریال در هر دلار می‌رسید و علاوه بر آن اثرات تحمیل تحریم‌ها و بستن کانال‌های جریان مالی و پولی از طرف قدرت‌های جهانی که باعث افزایش سطوح عمومی هزینه‌ها شد و دولت بدون توجه و بررسی عمق فاجعه یکباره اقدام به افزایش هزینه‌های عمومی آب، برق و... نمود و افزایش 30 درصد دستمزدها، ناگهان جهش شدید سطوح هزینه‌ها به تورم بزرگ تبدیل شد و از آنجایی که همزمان مبارزه با رانت‌خواری و فساد مالی شروع شد جریان پولی از سرعت افتاد و بازگشت پول به سیستم بانکی به کندی کشیده شد و بانک‌ها از ترس از دست دادن منابع پولی و اعتبار و پرستیژ خود که مبادا اموال بانک‌ها که ظاهرا اموال مردم گفته می‌شود حیف و میل نشود از تزریق نقدینگی به جامعه خودداری کردند و دور تسلسل رکود با سرعت دور خود چرخ زد و به رکود بزرگ تبدیل شد. اینک بسته پیشنهادی دولت راه چاره را در سیاست‌هایی جست‌وجو می‌کند که اجرای آن سیاست‌ها زمان نیاز دارد و در سال‌های 1394-1393 به نتیجه نخواهد رسید. سال 1393 وارد نیمه دوم می‌شود و طرح حتی اگر به تصویب مجلس برسد نیاز به دستورالعمل‌های اجرایی دارد و نوشتن آنها تا پایان سال طول خواهد کشید و اجرای آن همه سیاست‌ها طی سال 1394 عملیاتی نخواهد شد.در این فاصله فشار وزارت امور اقتصادی و دارایی بر بنگاه‌های اقتصادی بیشتر شده و دریافت ارزش‌افزوده که هر سه ماه یک‌بار باید پرداخت شود در حالی که مدت فروش و برگشت پول چهار الی شش ماه است بنگاه‌های اقتصادی را در تنگنا قرار می‌دهد و مطالبه مالیات متمم از 1386 به این طرف حتی اگر واقعی باشد بار سنگین بر دوش واحدها می‌گذارد بنابراین پای بنگاه‌های تولیدی و اقتصادی کج شده و شکسته و یارای راه رفتن و خروج از رکود را نخواهد داشت.
ادامه در صفحه 3

 

 
     
 

 آرشیــو صفحات

 

 

 

   

 

 آرشیــو PDF

 

 

 

   

ویژه نامه های پیشین
عناوین
1
 صفحه اول
2
 ایران
3
 اقتصاد
4
 جهان
5
 بورس
6
 جدول بورس
7
 صنعت
8
 فرهنگ و هنر
9
 فناوری اطلاعات
10
 مسکن و عمران
11
 بورس
12
 بازرگانی
13
 انرژی
14
 جامعه
15
 ورزش
16
 روزنامچه