صفحه 1 ، صفحه اول » روزنامه جهان صنعت
شنبه 29 آذر 1393    Saturday 20 December 2014
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
 صفحه 1 ، صفحه اول    شنبه 29 آذر 1393  

 
 
 

پوتین در نشست رسانه‌ای از احتمال سفر به تهران خبر داد : به توافق هسته‌ای با ایران بسیار نزدیکیم

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه با بیان اینکه کشورهای 1+5 به توافق با ایران بسیار نزدیک هستند، گفت که برای توسعه روابط و همکاری‌های روسیه با ایران تلاش می‌کنیم و توافق هسته‌ای سبب تقویت همکاری‌ها خواهد شد.
به گزارش ایرنا، پوتین پنجشنبه گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی در مسکو در پاسخ به سوالی درباره علت سطح پایین مبادلات تجاری میان ایران و روسیه و اینکه آیا سفیر روسیه در تهران مسوول این مساله است، گفت: ارزیابی کارایی سفیر برعهده وزارت خارجه روسیه است اما من از عملکرد این وزارتخانه راضی هستم.پوتین گفت: حجم مبادلات بازرگانی میان روسیه و ایران در سال گذشته کاهش یافت و این مساله به‌طور عمده به دلایل شرایط بین‌المللی بود. برای توسعه حجم مبادلات بازرگانی با ایران و تنوع‌سازی ساختار آن تلاش کردیم و در این خصوص هیچ مانعی برای توسعه روابط روسیه و ایران وجود ندارد.
رییس‌جمهور روسیه با بیان اینکه ایران کشور تولیدکننده نفت و گاز است، اظهار داشت: اقتصاد این کشور بر نفت و گاز متکی است.پوتین با اشاره به وضعیت پیچیده بازارهای جهانی نفت اظهار داشت: برخی معتقدند این وضعیت بر اثر توطئه عربستان سعودی و آمریکا به وجود آمده که می‌خواهند از این طریق روسیه و ایران را مجازات کنند.رییس‌جمهور روسیه گفت: در هر صورت برای توسعه همکاری‌ها و متنوع‌سازی ساختار آن با ایران تلاش می‌کنیم و شرکای ایرانی هم علاقه‌مند به گسترش همکاری‌ها هستند.وی افزود: در حال حاضر با ایران در عرصه‌های مهمی همچون ماشین‌سازی و هواپیماسازی همکاری می‌کنیم و درصدد گسترش روابط با این کشور هستیم.
پوتین خاطرنشان کرد: مقام‌های روس بارها به ایران سفر کرده‌اند از جمله وزیر انرژی روسیه در سال‌جاری چند بار به این کشور سفر کرد و شاهد سفر مقامات ایرانی به مسکو بودیم.وی با بیان اینکه مسایلی در رابطه با پرداخت‌ها میان دو کشور وجود داشته است، اظهار داشت: نیاز به اراده مقامات دو کشور برای حل این مسایل وجود دارد.پوتین در پاسخ به سوالی در مورد امکان مشارکت نفتی ایران و روسیه گفت: همکاری در قراردادهای نفتی میان دو کشور باید سودآور باشد.وی گفت: من در گذشته به تهران سفر و چند بار هم با رییس‌جمهور ایران در مناسبت‌های مختلف دیدار کرده‌ام.رییس‌جمهور روسیه گفت: به تماس‌ها با رییس‌جمهور ایران ادامه می‌دهیم و اگر نیاز به سفر به تهران وجود داشته باشد این امکان را بررسی می‌کنیم و هیچ محدودیتی در این مورد در رابطه با عوامل خارجی وجود ندارد.پوتین گفت: روسیه در ساخت نیروگاه هسته‌ای بوشهر مشارکت و دو طرف قراردادی هم برای ادامه همکاری در این عرصه امضا کردند.
صحبت‌های پوتین در رابطه با مسایل بین‌المللی  را  در صفحه  4  بخوانید

 

برداشتن تحریم‌ها علیه کوبا؛ اقتصاد آمریکا لبخند می‌زند
نزدیکی آمریکا به کوبا پیامدهای بزرگی برای اقتصاد دو کشور دارد. شرکت‌های آمریکایی در انتظار رسیدن به سودهای میلیاردی هستند. صنایع کشاورزی، گردشگری، مخابرات و نوشابه‌سازی این کشور به آینده معامله با کوبا خوش‌بین هستند.
به نوشته اشپیگل آنلاین، ژاکین باکاردی، رییس بزرگ‌ترین کارخانه تولیدکننده مشروب رام (عرق نیشکر) در جهان، آرزوی بازگشت به وطن خود کوبا را دارد. او در ماه نوامبر در کنفرانسی گفته بود: بالاخره باکاردی یک روز کار خود را در کوبا آغاز خواهد کرد.
تاریخچه کمتر کارخانه‌ای می‌تواند مثل تاریخچه «باکاردی» جنگ سرد میان آمریکا و کوبا را به شکلی نمادین بازگو کند. کارخانه باکاردی در سال ۱۸۶۲ در سانتیاگوی کوبا تاسیس شد. این کارخانه مشروب‌سازی در سال ۱۹۶۰ به مالکیت دولت کوبا درآمد و صاحب این کارخانه به برمودا گریخت و تشکیلات جدیدی را تاسیس کرد.
نخستین واکنش خانواده باکاردی به خبر عادی‌سازی روابط آمریکا و کوبا محتاطانه بود: امیدواریم وضعیت زندگی کوبایی‌ها بسیار بهبود پیدا کند. ما تغییرات را با علاقه فراوان دنبال خواهیم کرد.
تنها باکاردی نیست که علاقه زیادی به سرمایه‌گذاری در کوبا نشان می‌دهد. آشتی کوبا و آمریکا به معنای گشایش بازاری با ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار مصرف‌کننده روی شرکت‌های آمریکایی است. فاصله کوبا از ایالت فلوریدا تنها حدود ۱۵۰ کیلومتر است.این بازار بیش از نیم قرن روی آمریکا بسته بوده است. هنوز روشن نیست که گشایش اعلام شده از سوی اوباما به طور مشخص چه تاثیری برای شرکت‌های آمریکایی خواهد داشت. تنها چیزی که روشن است این است که کوبا یک شبه به بهشت سودآور برای آمریکایی‌ها تبدیل نخواهد شد.
گامی اساسی به جلو
روزنامه یو‌اس‌ای تودی به نقل از کارشناس مسایل کوبا در انستیتوی اقتصاد پترسون، می‌نویسد که بازار بالقوه برای کالا و خدمات در کوبا بزرگ است اما خیلی هم عظیم نیست.به گزارش دویچه‌وله، با این همه، با وجود انتقادهایی که سیاستمداران جمهوریخواه آمریکا سر داده‌اند، بسیاری از نمایندگان بخش اقتصاد آمریکا از برقراری روابط میان کوبا و آمریکا ابراز خوشحالی می‌کنند.
رییس اتاق بازرگانی آمریکا که به‌عنوان یکی از منتقدان اوباما شناخته شده، می‌گوید: اقتصاد آمریکا از اعلام روند عادی‌سازی روابط دو کشور استقبال می‌کند و پشتیبان بسیاری از طرح‌هایی است که رییس‌جمهور درباره آن صحبت کرده است. تغییراتی که قرار است صورت گیرد گام‌هایی اساسی و مثبت هستند.
از جمله اقداماتی که کاخ سفید می‌تواند انجام دهد تسهیل تبادلات مالی، افزایش میزان پول مجاز برای ارسال از یک کشور به کشور دیگر و دادن اجازه برای صادرات برخی کالاها مثل مواد ساختمانی و تولیدات مورد نیاز کارگاه‌های کوچک و رستوران‌هاست.محاصره کوبا که در سال ۱۹۹۶ برقرار شده فعلا باقی می‌ماند. با توجه به واکنش‌های جمهوریخواهان آمریکا و اینکه آنان از ماه ژانویه ۲۰۱۵ کنترل مجلس نمایندگان و سنای این کشور را در دست خواهند گرفت به نظر نمی‌رسد که این محاصره به سرعت به پایان برسد.
نیاز کوبا به فرآورده‌های آمریکا
یک تحلیلگر مسایل آمریکای لاتین می‌نویسد: احتمال می‌رود که قوانین آمریکا به‌عنوان سدی بزرگ باقی بماند و کنگره آمریکا بتواند شرکت‌هایی که در کوبا سرمایه‌گذاری یا با این کشور معامله کنند را مجازات کند.
با وجود این بسیاری از شرکت‌های آمریکایی امیدوارند بتوانند با کوبا وارد معامله شوند. سخنگوی کارخانه اتومبیل‌سازی GM به روزنامه «وال‌استریت ژورنال» گفت که به ما توصیه شده که امکانات موجود را بررسی کنیم. همچنین سخنگوی کارخانه تولیدکننده ماشین‌آلات کشاورزی Caterpillar به این روزنامه گفت که کوبا به هر چه ما در آمریکا تولید می‌کنیم نیاز دارد.
مهم‌ترین بخش‌های صنعت آمریکا که از گشایش درهای کوبا روی آمریکا خوشحال خواهند شد عبارتند از:
کشاورزی که تولیدکنندگان این بخش می‌توانند در آینده محصولات خود را بسیار آسان‌تر به کوبا صادر کنند. برای نمونه یک کوبایی پنج برابر یک آمریکایی برنج مصرف می‌کند. پیش از سال ۱۹۶۰ کوبا مهم‌ترین بازار برنج برای آمریکا بود.
اقدامات جدید قرار است امکان دسترسی کوبایی‌ها به اینترنت را تسهیل سازند. شرکت‌های مخابراتی فرصتی بزرگ برای سرمایه‌گذاری در این زمینه در سراسر کوبا مشاهده می‌کنند. از طرفی با وجود اینکه هنوز امکان تسهیلات مسافرتی برای گردشگران آمریکایی که مایل به سفر به کوبا هستند موجود نیست اما کاخ سفید به دنبال راه‌هایی می‌گردد تا این امکان را فراهم سازد. در محافل دولتی آمریکا گفته می‌شود که تلاش بر این است تا جایی که محدودیت‌های قانونی اجازه می‌دهند هر چه بیشتر اجازه مسافرت به درخواست‌کنندگان سفر به کوبا داده شود. از هم‌اکنون یک برگزار‌کننده معروف تور دریایی در فلوریدا اعلام کرده که در کوبا فرصت‌های بزرگی را مشاهده می‌کند. همچنین شرکت چند ملیتی هتل هیلتون تمایل خود را برای ساختن یک شاخه هتل خود در کوبا نشان داده است.کوکاکولا و پپسی‌ به نسبت با خوش‌بینی واکنش نشان داده‌اند. پپسی اعلام کرده خوشحال می‌شود که کوبا به جمع مشتریان این کارخانه بپیوندد. کوبا یکی از دو کشور جهان است که در آن کوکاکولا فروخته نمی‌شود. کشور دیگر کره شمالی است.
آمریکایی‌ها می‌توانند در آینده پس از بازگشت از سفر به کوبا سیگارهای معروف کوبایی را به همراه خود بیاورند اما نه برای فروش بلکه تنها برای مصرف شخصی.

 

وزیر راه و شهرسازی نسبت به نامناسب بودن شرایط جاده‌ها هشدار داد؛  وضعیت بد 40درصدراه‌های کشور
 گروه حمل و نقل- وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که در حال حاضر ارزش راه‌های موجود در کشور بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است که برای نگهداری آن سالانه به مبلغی معادل بیش از هشت هزارمیلیارد تومان نیاز است‌، به این ترتیب ما در شرایط سختی به سر می‌بریم‌.
عباس آخوندی در مراسم بزرگداشت هفته حمل‌ونقل افزود‌: امکانات موجود در جاده‌های ما عملا نمی‌تواند متناسب با میزان افزایش خودرو باشد پس باید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنیم و ایجاد انضباط‌های گسترده، آموزش و ارتقای کیفیت خودرو و جاده‌ها مورد توجه باشد‌.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه می‌دانم جاده‌های ما در وضع موجود باری بیشتر از ظرفیتشان را تحمل می‌کنند، افزود‌: نرخ رشد خودروهایی که وارد جاده‌های کشور می‌شوند، زیاد است؛ در حال حاضر بیش از ۱۷ میلیون وسایل نقلیه موتوری در کشور تردد دارند که به زودی این رقم به بیش از ۲۰ میلیون وسیله می‌رسد‌.
صفحه 10 را بخوانید

 

جانشین فرمانده آجا درباره رزمایش بزرگ محمد رسول‌الله (ص): مبارزه با تروریسم تمرین می‌شود
جانشین فرمانده کل ارتش از آزمایش تسلیحات جدید ارتش در رزمایش محمد رسول‌الله(ص) که این هفته برگزار می‌شود، خبر داد.
در آستانه برگزاری رزمایش بزرگ محمدرسول‌الله(ص) ارتش جمهوری اسلامی ایران، نشست خبری این رزمایش صبح روز گذشته با حضور امیرسید عبدالرحیم موسوی جانشین فرمانده کل ارتش، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی، امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده پدافند هوایی، امیر کیومرث حیدری جانشین فرمانده نیروی زمینی و امیر حسین چیت‌فروش از فرماندهان نیروی هوایی ارتش برگزار شد.
به گزارش فارس، امیر سید عبدالرحیم موسوی جانشین فرمانده آجا گفت: گستره این رزمایش حدود دو میلیون و 200هزار کیلومتر مربع خواهد بود و در روز آخر نیز رژه بزرگ یگان‌های سطحی و زیر سطحی برگزار می‌شود. که در دریا از مدار 10 درجه و شمال اقیانوس هند تا شرق تنگه هرمز و سواحل مکران و در زمین، بخش اعظم استان سیستان‌وبلوچستان و بخشی از هرمزگان را شامل می‌شود.موسوی با بیان اینکه در این رزمایش از پایگاه دریایی سپاه و یگان‌های احتیاط بسیج هرمزگان نیز در کنار ارتش حضور دارند، تصریح کرد: از وزارت دفاع هم برای نظارت بر سلاح‌ها و سامانه‌های جدید حضور خواهند داشت.وی گفت: این رزمایش براساس تهدیدات واقعی و طرح‌ریزی قرارگاه «ذوالفقار» ارتش اجرا می‌شود و یگان‌ها به صورت واقعی وارد عمل خواهند شد.

 

نفت و روبل روسیه‎
دکتر علی دادپی* - قیمت نفت و قدرت برابری روبل روسیه در برابر ارزهای خارجی یک نکته مشترک دارند: این روزها هر دو در حال سقوط بودند. گرچه مداخله دولت روسیه در بازار باعث شد تا نرخ برابری روبل و دلار افزایش پیدا کند ولی به‌نظر بسیاری از کارشناسان این افزایش موقتی است و خرس روسی خسته‌تر از آن چیزی است که خرس‌باز مسکو می‌خواهد باور کنیم.
تبدیل جمهوری فدرال روسیه به یک بازیگر اصلی بازارهای نفت و گاز جهان بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و ورود روسیه به اقتصاد جهانی یکی از رویدادهای نامنتظره آن زلزله سیاسی بود. اتحاد جماهیر شوروی روی زندگی روزمره شهروندان اروپایی کنترلی نداشت ولی هر زمستان در تمام شهرهای اتحادیه اروپا مردم نگران بودند که آیا ولادیمیر پایش را روی لوله گاز خواهد گذاشت یا شیر نفت را خواهد بست؟ افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی به اقتصاد روسیه جان تازه‌ای داد و خزانه دولت را پر کرد. با وجود آنکه روسیه صادر‌کننده نفت است افزایش بهای نفت در این کشور اثر متفاوتی نسبت به سایر کشورها داشت.
اول آنکه اقتصاد روسیه آنقدر متنوع و بزرگ است که هرگز به یک محصول وابسته نبوده و نیست. در نتیجه افزایش بهای نفت بیش از آنکه به اقتصاد روسیه قوت بدهد به دولت روسیه قدرت داد. دلارهای نفتی باعث شدند تا این دولت و اولیگارش‌های حاکم بر روسیه بتوانند پایه قدرت خود را قوی‌تر کنند و در عرصه بین‌المللی دست به ماجراجویی در کریمه و اوکراین بزنند. حالا که بهای نفت رو به کاهش گذاشته است طبیعی است که باور کنیم و انتظار داشته باشیم ارزش روبل کاهش پیدا کند. این انتظار در صورتی درست است که نفت و درآمدهای نفتی بخش بزرگی از اقتصاد روسیه را تشکیل بدهند. سهم درآمدهای نفتی در اقتصاد روسیه گرچه قابل توجه است ولی تنها منبع درآمدهای صادراتی روسیه نیست.
در درجه اول فراموش نکنیم شرکت‌های روسی همچنان نفت را به دلار می‌فروشند و هزینه‌های خود را به روبل ضعیف شده می‌پردازند. این کاهش بهای نفت است که درآمدهای دلاری آنها را تحت تاثیر قرار داده است و آنها از سقوط ارزش روبل استقبال هم می‌کنند. کاهش ارزش روبل در روزهای گذشته در بازار مسکو باعث شد تا این شرکت‌ها امیدوار باشند که توانایی بیشتر در پرداخت هزینه ها و بازپرداخت وام‌های بانکی خود داشته باشند. صنعت نفت روسیه همچنان پردرآمد است و نیز سهم مهمی در تامین درآمدهای مالیاتی دولت دارد.
دوم باید به‌خاطر بیاوریم که تحریم‌های غرب علیه روسیه به دلیل مداخله این کشور در امور داخلی اوکراین هزینه داد‌وستد با این کشور را افزایش داده است. تضعیف روبل به تمام شرکت‌های روسیه در تمام صنایع کمک می‌کند تا این افزایش هزینه را جبران کنند. افزایش بهای نفت باعث شد تا سرمایه‌گذاری‌ها در این صنعت صورت بگیرد و کمتر به گسترش بخش کشاورزی و بخش تولید در اقتصاد توجه بشود. سهم این دو بخش در اقتصاد روسیه از 21 درصد در سال 2000 اکنون به هشت درصد رسیده است. تضعیف روبل کمک می‌کند تا این عدم توازن جبران شود.
پس مشکل کجاست؟ واقعیت اینجاست که مشکل در این است که برای مسکو ارزش روبل مساله‌ای حیثیتی بشود و دولت این کشور از دگرگونی اقتصادی ناشی از کاهش بهای نفت درس نگیرد. ورود بانک مرکزی روسیه به بازار برای جبران سقوط روبل و افزایش نرخ بهره به 17 درصد برای جبران اثر تورم می‌تواند آثار کوتاه‌مدت و مثبتی داشته باشد ولی در بلند‌مدت مسکو لازم است از خود بپرسد می‌خواهد منابع خود را صرف نرخی کند که آن را حیثیتی کرده است یا از فرصتی که بازار نفت در اختیارش قرار داده برای توسعه متوازن اقتصادی بهره ببرد؟ برای فعالان اقتصادی ایران تلاطم روبل چالش‌های جدیدی را به ارمغان می‌آورد. با حذف دلار از مبادلات ایران و روسیه و جایگزینی آن با ریال و روبل اکنون ارزش‌گذاری مبادلات دشوارتر شده است. تولیدکنندگان روس به‌خاطر سقوط روبل در حال پیشی گرفتن از صادرکنندگان ایرانی هستند. صادرکنندگانی که درآمد ارزیشان اکنون به ارزی است که ارزشش در حال سقوط است. درآمدهای آنها کاهش یافته ولی هزینه‌هایشان ثابت مانده است. در حضور این تلاطم در بهای روبل و ریال از کدام مکانیسم برای تنظیم بازار تجارت خارجی دو کشور استفاده خواهیم کرد؟
* اقتصاددان و استاد دانشگاه

 

 
     


 

 آرشیــو صفحات

 

 

 

   

 

 آرشیــو PDF

 

 

 

   

ویژه نامه های پیشین
عناوین
1
 صفحه اول
2
 ایران
3
 اقتصاد
4
 جهان
5
 بورس
6
 جدول بورس
7
 صنعت
8
 فرهنگ و هنر
9
 فناوری اطلاعات
10
 مسکن و عمران
11
 بورس
12
 بازرگانی
13
 انرژی
14
 جامعه
15
 ورزش
16
 روزنامچه